تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت ظهرنویس چک چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

یکی از معروف ترین و مهمترین اسناد تجاری، چک می باشد. در نظام اقتصادی کشور چک نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. این سند تجاری در کشور عزیز ما ایران نیز به عنوان یکی از ابزار اصلی پرداخت شناخته می شود. انجام مبادلات پولی و پرداخت وجوه توسط اشخاص حقیقی و حقوقی با استفاده از چک امکان پذیر می باشد. در صورت عدم اجرای تعهدات در این رابطه امکان طرح شکایت ظهرنویس چک برای شما وجود دارد.

به طور کلی می توان گفت هنگام صدور چک دارنده، صادر کننده و محال علیه یا بانک درگیر هستند. ضامن و ظهرنویس مسئولیت های بسیار مهمی به عهده دارند که در قانون چک مشخص شده اند. قبل از انجام هر اقدامی در رابطه با چک، افراد باید تلاش خود را به کار گیرند تا با قوانین و ضمانت های اجرایی آن آشنا شوند. در امضا کردن پشت هر چکی به شدت باید جوانب احتیاط را رعایت کرد.

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل وصول مطالبات در تهران کلیک کنید

نحوه تنظیم شکایت ظهرنویس چک

دارنده چک می تواند شکایت ظهرنویس را تنظیم کرده و به دادگاه ارسال نماید. به طور کلی می توان گفت هدف از ظهرنویسی، انتقال و ضمانت چک می باشد. به منظور انتقال چک به نام فرد جدید پشت آن باید امضا شود. در صورتی که ظهرنویس با هدف ضمانت شخص صادر کننده و وجه ثبت شده در آن، پشت یک چک را امضا کند اما تعهدات خود را اجرا نکند دارنده چک می تواند شکایت ظهرنویس چک را تنظیم نماید.

نحوه تنظیم شکایت ظهرنویس چک

اگر صادرکننده چک نتواند چک را تسویه کند، ضامن باید وجه آن را پرداخت نماید. در صورت امتناع صادرکننده و ضامن از پرداخت وجه چک، دارنده قادر به تنظیم این شکایت خواهد بود. به موجب تنظیم این شکایت، دارنده چک می تواند ضامن یا صادرکننده را مجبور به پرداخت وجه مندرج در چک نماید. در مهلت زمانی مشخص و درج مفاد قانونی ذینفع می تواند دادخواست تنظیم کرده و آن را به چک ضمیمه کند. در نهایت این مدارک باید به دادگاه ارسال شوند و تسویه چک صورت گیرد.

نحوه رسیدگی به شکایت ظهرنویس چک

پس از تنظیم شکایت ظهرنویس چک و ارسال آن به دادگاه به دلیل اهمیت زیاد این موضوع و قابل استناد بودن چک بدون تشریفات خاص، مرجع قضایی صادرکننده چک و ضمانت کننده یا ظهرنویس را به دادگاه احضار می کند. ظهرنویس که ظهرنویسی چک را برای صادرکننده انجام داده به عنوان ضمانت کننده چک شناخته شده و مورد بازخواست قرار می گیرد. لازم به ذکر است که ظهرنویس تنها ضامن صادرکننده چک می باشد و در صورت انتقال چک به دیگری ظهرنویس دیگری مسئولیتی به عهده نخواهد داشت. به خاطر داشته باشید که ضمانت چک امری تبعی است و مسئولیت ضامن و صادرکننده چک به یک اندازه است.

مهلت زمانی برای طرح این شکایت

در صورت عدم مطالبه پرداخت وجه توسط دارنده چک در مهلت های مشخص در مواد قانونی، دیگر قادر به تنظیم شکایت ظهرنویس چک نخواهد بود. دارنده چک موظف است از زمان صدور یا سررسید چک تا 15 روز به بانک مراجعه نماید و وجه چک را مطالبه کند. دارنده چک همچنین قادر به برگشت زدن چک خواهد بود.

مهلت زمانی طرح شکایت ظهرنویس چک

در صورت ارسال چک توسط دارنده در این مدت و صدور گواهی عدم پرداخت وجه چک توسط بانک، دارنده در طول این 15 روز می تواند شکایت ظهرنویس چک یا صادرکننده آن را در دادگاه های عمومی و حقوقی مطرح نماید. دارنده همچنین می تواند درخواست محکومیت تضامنی صادرکننده و ظهرنویس را برای پرداخت وجه چک ارائه دهد. وکلای فعال در این زمینه با توجه به تجربه خود در پیگیری و انجام پرونده های چک می توانند بهترین و سریع ترین راهکار را به شما معرفی نمایند. شما می توانید بهترین وکلا را در وب سایت مستر وکیل پیدا کنید.

هزینه طرح این شکایت

به طور کلی می توان گفت برای طرح دعاوی حقوقی یا کیفری باید با توجه به مالی یا غیرمالی بودن آن هزینه ای را به حساب دادگستری واریز کنید. این هزینه ها اغلب با عنوان هزینه دادرسی شناخته می شوند که در موارد مختلف متفاوت می باشند. در طرح شکایت ظهرنویس چک مبلغ آن در هزینه دادرسی تاثیر قابل توجهی دارد. هزینه دادرسی شامل موارد زیر می باشد که سالانه توسط سازمان برنامه و بودجه مشخص می شوند:

  • ثبت شکایت تا صدور رای
  • هزینه های مرحله اجرا
  • تعرفه های حق الوکاله وکیل
  • هزینه های کارشناسی
  • هزینه های ثبت شکواییه

به منظور کسب اطلاع از تعرفه خدمات قضایی می توان به قانون بودجه کشور مراجعه کرد.

مدارک مورد نیاز برای طرح این شکایت

برای طرح دادخواست حقوقی باید تمام مدارک و مستندات همچون گواهی عدم پرداخت و کپی چک را به دادگاه ارائه دهید. تمامی این مدارک باید همراه با دادخواست به پرونده شما ضمیمه شوند. با توجه به قوانین حاکم برای اثبات دعاوی می توان از اسناد، اقرار، شهادت، قسامه و سوگند استفاده کرد. البته علم و آگاهی قاضی در پیگیری پرونده تاثیر قابل توجهی دارد. انجام مشاوره خوب و مناسب با مسیر شکایات پیش بینی شده برای شما ادله و راهکارهای منطقی را مشخص می سازد.

مدارک مورد نیاز طرح شکایت

کلام آخر

یکی از کاربردی ترین و مهمترین مسائل در دعاوی حقوقی آشنایی با مراحل مطالبه حقوق قانونی و نحوه طرح شکایت ظهرنویس چک می باشد. آشنایی با این مسائل از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. طرح دادخواست حقوقی برای ضامن چک و ظهرنویس، قوانین و مقررات خاصی دارد و اشخاص عادی در این رابطه اطلاعات محدودی دارند. مشاوران و وکلای دادگستری در رابطه با مسائل حقوقی از بینش، تخصص و آگاهی کافی برخوردار هستند و در رسیدگی به پرونده های مربوطه تا حد زیادی به شما کمک خواهند کرد.

در صورت دریافت کمک از وکلای فعال و حرفه ای در این زمینه می توان در وقت و هزینه خود تا حد زیادی صرفه جویی کرد و در نهایت به نتایج دلخواه و مطلوب در کوتاه ترین زمان ممکن دست یافت. از دیگر مزایای دریافت کمک از وکلای حقوقی در رسیدگی به این پرونده ها می توان به پیشگیری از رفت و آمدهای متوالی، وقت گیر، چالش برانگیز و استرس زا به دادگاه اشاره کرد. با دریافت کمک از آن ها می توانید حق و حقوق خود را به عنوان دارنده چک در پروسه طرح دعوای حقوقی تامین و حفظ نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا