تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت از تعاونی مسافربری چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1402 】

اصلی ترین وظیفه تعاونی مسافربری ایجاد شرایط مناسب سفر به منظور حفظ سلامت مسافران می باشد. نحوه خدمات دهی، برخورد پرسنل تعاونی و برخورد رانندگان نیز در این زمینه از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. با بررسی تخلفات موجود در این زمینه به این موضوع می توان پی برد که اکثر شکایات به نارضایتی مسافران از کیفیت خدمات و امکانات اتوبوس ها مربوط می باشد. خدمات اتوبوس برای مسافران از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا از بروز مشکل هنگام سفر پیشگیری می کند. اتوبوس های برون شهری امروزه با توجه به نوع خدمات و قابلیت های خود، نرخ متفاوتی ارائه می دهند. در صورت مشاهده تخلفات این تعاونی امکان شکایت از تعاونی مسافربری برای افراد فراهم شده است. برای این منظور می توان با بهترین وکیل کرج مشورت کرد.

سرویس های تعاونی مسافربری به معمولی و ویژه طبقه بندی می شوند. بدون شک کیفیت و خدمات سرویس ویژه بهتر است و مسافران به منظور بهره مندی از این خدمات مجبور به پرداخت هزینه بیشتر می باشند. در صورت تمایل به طرح شکایت از این تعاونی می توان موضوع را از طریق مراجع قانونی پیگیری کرد. عدم پیگیری تخلفات تعاونی های برون شهری، زمینه بروز تخلفات بعدی را فراهم می سازد.

نحوه شکایت از تعاونی مسافربری

مسافر هنگام استفاده از اتوبوس ممکن است با مشکلات مختلفی مواجه شود. در صورت عدم رضایت از خدمات این تعاونی می توان شکایت از تعاونی مسافربری را از روش های مختلف مطرح کرد. تعاونی مسافربری بر فعالیت اتوبوس های برون شهری نظارت دارد از این رو بروز تخلف از سوی آن ها شکایت از این تعاونی را به همراه دارد. یکی از دلایل طرح این شکایت عدم خدمات دهی اتوبوس می باشد که تا حد زیادی به مدل اتوبوس مربوط می باشد. شکایت از تعاونی مسافربری در این شرایط به نوع اتوبوس، نوع خلافی و سوابق تخلفات وابسته می باشد.

نحوه شکایت از تعاونی مسافربری

نحوه شکایت از اتوبوس های برون شهری و درون شهری متفاوت هستند. مسیر تردد این نوع اتوبوس ها نیز با یکدیگر متفاوت می باشند و این موضوع در رابطه با نحوه شکایت از تعاونی مسافربری اختلاف ایجاد کرده است. مسافران بنا به دلیل نقض مقررات راهنمایی و رانندگی توسط اتوبوس برون شهری می توانند شکایت خود از این تعاونی را مطرح نمایند. برای شکایت از تعاونی مسافربری چندین راه مختلف وجود دارند که یکی از آن ها سامانه 141 می باشد. برای طرح این شکایت همچنین می توان به صورت مستقیم به تعاونی اتوبوسرانی شهر مورد نظر مراجعه کرد. امکان پیگیری این شکایت از طریق سازمان بازرسی کل کشور نیز وجود دارد.

به منظور شکایت از اتوبوس های متخلف قبل از ثبت شکایت بهتر است این مسائل را با آن ها در میان گذاشت. اختلافات موجود را می توان به نوعی به صورت مسالمت آمیز حل و فصل کرد. در غیر این صورت امکان طرح شکایت از طریق دو روش دیگر برای افراد وجود دارد.

شرایط شکایت از تعاونی مسافربری

زمانی می توان شکایت از تعاونی مسافربری را مطرح کرد که این مراکز مرتکب تخلف شده باشند یا حقوق مسافران را پایمال کنند. تنها در صورت وجود مدارک و مستندات قانونی می توان شکایت از این تعاونی را مطرح نمود. در صورت عدم صحت شکایت مطرح شده، مراجع قانونی به درخواست متقاضی رسیدگی نمی کنند. برای جمع آوری مدارک و مستندات لازم در این زمینه می توان با بهترین وکیل حقوقی در کرج مشورت کرد.

به طور کلی می توان عنوان کرد رسیدگی به شکایات مردمی از تعاونی ها تحت هر شرایطی انجام نمی گیرد و بدون ارائه دلایل قانونی نمی توان اثبات کرد که اتوبوس هنگام سفر تخلف کرده است. از این رو مسافر در صورتی قادر به طرح این شکایت می باشد که در این زمینه تخلفی را مشاهده کرده باشد. در صورت تضییع حقوق مسافر بنا به دلایل مختلف نیز امکان طرح این شکایت برای ایشان وجود دارد. برای شکایت از تعاونی مسافربری موضوعات مشخصی در نظر گرفته شده اند که مسافر هنگام ثبت شکایت باید آن ها را انتخاب نماید. دلایل مختلف بسیار زیادی برای طرح این شکایت وجود دارند.

دلایل طرح این شکایت

هرچند تعاونی مسافربری خدمات متنوعی به افراد ارائه می دهد و میزان رضایت از عملکرد این مجموعه در سطح قابل قبول قرار دارد اما به این مراکز مانند دیگر مجموعه ها انتقاداتی وارد شده و منجر به طرح شکایت از تعاونی مسافربری شده اند. میزان طرح این شکایت از این تعاونی با توجه به بررسی های صورت گرفته در سالیان اخیر افزایش یافته است. عدم ارائه خدمات و امکانات در سطح ایده آل اصلی ترین دلیل طرح این شکایت می باشد.بخشی از این شکایات به تخلفات تعاونی و بخش دیگر به اتوبوس های برون شهری مربوط می باشند. از این رو شکایت در این زمینه مطلقا به معنای شکایت از تعاونی نیست. این شکایات ممکن است به بروز تخلف اتولوس هنگان سفر مربوط باشد.

دلایل شکایت از تعاونی مسافربری

مهمترین موارد نارضایتی مسافران از تعاونی های مسافربری شامل موارد زیر هستند. در صورت تداوم این مشکلات می توان شکایت از تعاونی مسافربری را مطرح کرد. اصلی ترین دلایل طرح شکایت از این تعاونی شامل موارد زیر می باشند:

  • افزایش قیمت بلیط اتوبوس به صورت غیر قانونی
  • برخورد نامناسب کارکنان تعاونی مسافربری
  • ارائه بلیط اشتباه به مقصد دیگر
  • عدم پاسخگویی مسئولان
  • عدم استرداد وجه بلیط

ثبت شکایت در سامانه 141

پس از ثبت شکایت از تعاونی مسافربری در سامانه 141 تیم نظارتی ابتدا موضوع را بررسی می کنند. موضوع سپس به واحد مربوطه ارسال می شود تا تصمیمات نهایی در این زمینه اخذ شوند. برای شکایات مردمی واحد تحقیقاتی وجود دارد تا پیگیری های لازم را انجام دهد. انجام تحقیقات برای شکایات مردمی از شرکت های اتوبوس رانی لازم و ضروری است. ابتدا باید تخلف ثابت شود. در صورت اثبات تخلف توسط واحدهای تحقیقاتی، برای شکایت مطرح شده پرونده تشکیل می دهد و سپس پرونده به واحد مربوطه ارسال می گردد.

شکایات و گزارشات در سامانه طبق موضوع خود به چندین دسته طبقه بندی می شوند. واحدهای مربوطه سپس موضوعات را پیگیری می کنند. برای رسیدگی به این شکایات نمی توان مدت زمان مشخص و ثابت در نظر گرفت. این زمان به نوع گزارش وابسته می باشد. سامانه 141 به صورت دائم فعال است و شهروندان می توانند شکایات خود را در هر ساعت شبانه روز ثبت کنند. بابت ثبت شکایت در این زمینه هیچ محدودیتی وجود ندارد.

کلام آخر

امکان بروز رفتارهای غیر قانونی و تخلفات توسط این تعاونی وجود دارد. طبق قانون برای مسافران حق طرح شکابت از طریق مراجع صالح در نظر گرفته شده است. در صورت نیاز به مشاوره حقوقی در رابطه با شکایت از تعاونی مسافربری می توان از وکیل آنلاین کمک گرفت. مشاوران حقوقی می توانند در این زمینه راهنمایی های لازم را به شما ارائه دهند.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا