تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت از کارفرما به دلیل عدم پرداخت حق ماموریت چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

کاگران بخش دولتی و خصوصی به طور معمول دارای حقوق مختلف می باشند. حق مامویت یکی از حقوق قانونی کارگران می باشد که طبق قانون کار، تمام کارگران و کارمندان تحت شرایط خاص قادر به استفاده از حق ماموریت خود در قانون می باشند. در صورت عدم وصول این حق به صورت کامل توسط کارگر یا خودداری کارفرما از پرداخت آن، زمینه طرح شکایت از کارفرما به دلیل عدم پرداخت حق ماموریت فراهم می شود.

طبق قوانین مربوط به کارگران و کارفرمایان در قانون کار، حق مامویت یکی از مواردی است که به عنوان حقوق و مزایا به فیش حقوقی کارمند یا کارگر افزوده می شود. در شرایطی که کارگر یا کارمند برای انجام وظایف مشخص به فاصله مشخص خارج از محدوده محل خدمت ارسال می گردد یا مجبور به اقامت در خارج از محدوده محل خود می باشد یا کارگر در محل غیر از محل کار خود به کارفرما خدمت می کند، مشمول دریافت حق ماموریت می باشد.

نحوه طرح شکایت از کارفرما به دلیل عدم پرداخت حق ماموریت

یکی از حق و حقوق قانونی کارگر، حق ماموریت می باشد که اگر کارفرما این حق را پرداخت نکند، در حق قانونی کارگر خود اجحاف کرده و امکان طرح شکایت از کارفرما به دلیل عدم پرداخت حق ماموریت وجود دارد. برای این منظور کارگر باید به مراجع قانونی مراجعه کند. در این شرایط کارگر می تواند نسبت به مطالبه حق قانونی خود اقدامات لازم را با کمک بهترین وکیل تهران انجام دهد.

نحوه شکایت از کارفرما به دلیل عدم پرداخت حق ماموریت

برای طرح شکایت از کارفرما به دلیل عدم پرداخت حق ماموریت کارگر باید به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه نمود. پس از دریافت کد احراز هویت کارگر می تواند وارد سامانه جامع اداره کار شود. در نهایت دادخواست شاکی با عنوان مطالبه حق ماموریت کارگر توسط کارگر به ثبت خواهد رسید. در نهایت باید منتظر تعیین وقت رسیدگی بود. پس از تعیین وقت وقت رسیدگی به پرونده کارگر باید در زمان مشخص به اداره کار مراجعه نماید و در رابطه با عدم پرداخت سنوات مطالبات و دلایل خود را مطرح نماید. در صورت اثبات رابطه کاری، هیات تشخیص به عدم پرداخت حق ماموریت کارگر توسط کارفرما رسیدگی خواهد کرد. در نهایت رای قابل تجدید نظر صادر می گردد. لازم به ذکر است که این رای در هیات حل اختلاف قابلیت تجدید نظر دارد.

مدارک مورد نیاز شکایت از کارفرما به دلیل عدم پرداخت حق ماموریت

برای طرح شکایت از کارفرما به دلیل عدم پرداخت حق ماموریت باید تمام مدارک و اسناد بیانگر وجود رابطه کاری را به اداره کار ارائه داد. این مدارک شامل سند، قرارداد، گزارش اداره بیمه تامین اجتماعی و دیگر دلایل و مدارک اثبات کننده این می باشند. تمام این مدارک و اسناد باید به پرونده شکایت پیوست شوند. در طرح دعوا یا دفاع از ادعای خود باید تمام مدارک و مستندات بیانگر حقانیت را در صورت نیاز به دادگاه ارائه داد. این مدارک باید همراه با لایحه دفاعیه به پرونده شکایت شما پیوست شوند.

مدارک مورد نیاز طرح شکایت

همچنین لازم به ذکر است که طبق قانون برای اثبات ادعای خود می توان از سند، اقرار، شهادت، قسامه و سوگند استفاده کرد. این موارد ادله اثبات دعوا نامیده می شوند. علم و آگاهی قاضی یا کارشناس رسیدگی کننده در مراجع کار در روند رسیدگی به پرونده ها تاثیر قابل توجهی دارد.

زمان مورد نیاز پیگیری این شکایت

در صورت اثبات ادعای انتصابی در جریان پرونده اداره کار می توان عنوان کرد که طرح دعوا در مسائل مربوط به روابط کارگر و کارفرما کمی زمان بر است. با توجه به مراحل مختلف رسیدگی به این دعاوی همچون مرحله هیات تشخیص، هیات حل اختلاف، مرحله تجدید نظر در دیوان عدالت اداری می توان عنوان کرد تخمین زمان آغاز و اتمام طرح شکایت از کارفرما به دلیل عدم پرداخت حق ماموریت به صورت دقیق غیر قابل پیش بینی است. رسیدگی به ادله کارگران و کارفرمایان نیز زمان مورد نیاز برای رسیدگی به این پرونده را افزایش می دهد. از این رو برای رسیدگی به این پرونده ها نمی توان زمان مشخص تعیین کرد.

روش های طرح این شکایت

برخی از کارفرمایان تصور می کنند اگر بیمه کارگر به تامین اجتماعی پرداخت نشود، رابطه کاری ایجاد نخواهد شد و نیازی به پرداخت برخی مزایا همچون حق ماموریت کارگر نخواهند داشت. اما کارفرما باید این موضوع را در نظر داشته باشد که برای اثبات رابطه کاری روش های متنوع دیگری نیز وجود دارند. با اثبات این موضوع کارفرما مجبود خواهد شد نسبت به پرداخت حق ماموریت اقدامات لازم را انجام دهد. عدم پرداخت بیمه نیز از وظایف کارفرماست، در این شرایط توسط سازمان تامین اجتماعی مبلغ معادل 2 تا 10 برابر مبلغ حق بیمه به عنوان جریمه محکوم می گردد.

در صورت طرح شکایت از کارفرما به دلیل عدم پرداخت حق ماموریت و در صورت اثبات این موضوع کارفرما موظف به پرداخت تمام این موارد و دیگر حقوق کارگر محکوم می شود. کارفرما تحت این شرایط باید طبق آخرین مصوبه سالانه وزارت کار، حق ماموریت ایشان را پرداخت نماید. در غیر این صورت به جریمه عدم پرداخت محکوم می شود.

تاثیر هزینه اسکان و دیگر هزینه ها بر نحوه محاسبه حق ماموریت

طبق ماده 46 قانون کار، هزینه غذا، اقامت یا حق بیتوتع کارگرانی که به ماموریت می روند پیش بینی نشده است. از این رو پرداخت هزینه اقامت و غذا در میزان حق ماموریت طبق قانون کار به عرف کارگاه وابسته است. کارگر و کارفرما می توانند برای پرداخت این هزینه ها با یکدیگر توافق کنند. در صورت عدم وجود توافق بین طرفین قرارداد کار و عرف نبودن پرداخت هزینه اقامت و غذا در ماموریت های قبلی دیگر کارگران، کارفرما نسبت به پرداخت این هزینه هیچ مسئولیتی نخواهد داشت. این موضوعات به عنوان حقوق و دستمزد توافقی بین کارگر و کارفرما محسوب می شوند.

کلام آخر

اکثر مشکلات موجود در مراجع کار برای کارگران و عدم موفقیت در طرح شکایت از کارفرما به دلیل عدم پرداخت حق ماموریت، کم توجهی به مقررات و اصول صحیح تنظیم شکایت می باشد. در زمینه تنظیم شکایت نامه می توان با بهترین وکیل تنظیم قرارداد در تهران مشورت کرد و از راهنمایی های این فرد متخصص کمک گرفت. در صورت نیاز به مشاوره حقوقی برای تنظیم شکایت تخصصی می توان از بهترین وکیل حقوقی در تهران نیز کمک گرفت. بهتر است تنظیم و تهیه دادخواست در این زمینه را به عهده کارشناس و وکیل متخصص قرار دهید.

4.7/5 - (3 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا