تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از سایت اینترنتی چگونه است؟⚖️【آپدیت 1403】

امکان طرح شکایت از سایت اینترنتی که مرتکب اقدامات متخلفانه و مجرمانه شده است برای شما به راحتی وجود دارد.  روش های مختلفی همچون شکایت از طریق سایت ای نماد، ثبت گزارش به پلیس فتا و شکایت در مراجع قضایی برای مطرح کردن شکایت از سایت های اینترنتی وجود دارد. در هر یک از این روش ها نحوه طرح شکایت متفاوت می باشد. اکثر شکایات از سایت های اینترنتی در رابطه با کلاهبرداری های صورت گرفته مطرح می شوند. به منظور دریافت راهنمایی های بیشتر در رابطه با نحوه طرح این شکایت می توان با بهترین وکیل کلاهبرداری در تهران مشورت کرد.

مراحل طرح شکایت از سایت اینترنتی

در عصر تکنولوژی اکثر کارها با استفاده از اینترنت انجام می گیرند. با استفاده از اینترنت می توان کارهای روزمره را به سادگی انجام داد. اما متاسفانه ممکن است در استفاده از سایت های اینترنتی مختلف با کلاهبرداری های متفاوتی مواجه شوید. کلاهبرداری اینترنتی از روش های مختلفی صورت می گیرد ودر صورت عدم افزایش اطلاعات خود در این زمینه ممکن است ما را با این مشکل مواجه سازد. در صورت تمایل به خرید از سایت های اینترنتی باید نشان اعتماد سایت را در نظر بگیرید. اگر در قبال پرداخت پول برای خرید از سایت قادر به دریافت خدمات نشدید امکان طرح شکایت از سایت برای شما وجود دارد.

مراحل شکایت از سایت

 • قبل از ثبت شکایت خود از سایت بهتر است با تیم پشتیبانی سایت از طریق اطلاعات تماس منتشر شده در سایت ارتباط گرفته و مشکل خود را مطرح نمایید.
 • در مرحله بعد بهتر است نسبت به جمع آوری مدارک نمایانگر مشکل خود اقدام کنید.
 • حال می توان شکایت خود را از طریق نهادهای مربوطه ثبت کرد. امکان ثبت شکایت از سایت از طریق فرم های آنلاین، ایمیل، نامه یا دیگر روش ها برای کاربران اینترنتی وجود دارد. مدارک خود را حتما باید ضمیمه پرونده کنید.
 • پس از ثبت و ارسال شکایت باید آن را به صورت دوره ای پیگیری نمایید تا از قرار گرفتن شکایت خود در دسترس نهادهای مربوطه مطمئن شوید. با پیگیری پرونده متوجه خواهید شد که آیا پرونده شما توسط این نهادها در حال بررسی است.
 • در صورت عدم دریافت پاسخ مناسب در رابطه با شکایت خود و رفع مشکل بهتر است به مشاور حقوقی یا وکیل مراجعه کرده و راهنمایی های لازم را در رابطه با موارد قانونی از ایشان دریافت نمایید.

روش های مختلف طرح شکایت از سایت

شکایات با توجه به مکان و قوانین مربوطه از طریق سازمان حمایت مصرف کننده، دیوان عدالت اداری یا دیگر مراجع قانونی پیگیری می شوند. با مراجعه به وب سایت پلیس فتا و اپلیکیشن موبایل آن نیز امکان ثبت شکایت از سایت برای شما وجود دارد. شما همچنین می توانید به اداره پلیس محلی خود مراجعه کنید و شکایات خود را در آنجا ثبت نمایید. همواره توصیه می شود قبل از انجام هرگونه اقدامی برای شکایت از سایت مدارک و مستندات مورد نیاز را جمع آوری نمایید.

در ادامه با روش های شکایت از سایت به صورت مختصر آشنا خواهیم شد.

روش های شکایت از سایت

1. ثبت شکایت از طریق سایت نماد

یکی از روش های ثبت شکایت از سایت استفاده از سایت نماد می باشد. برای این منظور ابتدا باید به آدرس این سایت با نشانی enamad.ir مراجعه نمایید. پس از ورود به صفحه اصلی سایت باید بخش شکایت از کسب و کار را انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید که برای طرح شکایت از این طریق ابتدا باید در سایت ثبت نام کرد. در مرحله بعد به نام کاربری و رمز عبور نیاز خواهید داشت. پس از ورود این اطلاعات کد ملی و شماره موبایل صاحب کارت ملی باید وارد شوند. حال می توان وارد سایت شد و گزینه ارسال شکایت را انتخاب کرد. اطلاعات مورد نیاز در این بخش شامل آدرس سایت کلاهبرداری، انتخاب نوع شکایت و علت و شماره فاکتور هستند. در صورت در اختیار داشتن فایل و عکس مربوط به شکایت می توان آن را در سایت بارگذاری کرد. در نهایت گزینه ارسال باید انتخاب شود.

2. ثبت شکایت به پلیس فتا

دیگر روش ثبت شکایت از سایت مراجعه به سایت پلیس فتا به نشانی https://csirc.cyberpolice..ir می باشد. در صفحه اصلی این سایت باید خدمات الکترونیک را انتخاب نمود و گزینه ثبت گزارشات مردمی را کلیک کرد. در این بخش باید کد ملی و شماره تلفن خود را وارد نمایید. بخش تخلف وب سایت در این بخش مشاهده خواهد شد که باید روی آن کلیک کرد. حال در صفحه باز شده باید موارد زیر را وارد کنید:

 • استان
 • شهر محل سکونت
 • نوع وب سایت
 • نوع تخلف صورت گرفته
 • آدرس وب سایت

در صورت در اختیار داشتن اطلاعات بیشتر می توان آن ها را در بخش توضیحات وارد کرد. اگر عکس یا فایل دارید که کلاهبرداری را ثابت می کند می توانید آن را به بخش مستندات ارسال نمایید. در نهایت باید گزینه ثبت زده شود.

3. ثبت شکایت از طریق مراجع قضایی

دیگر روش ثبت شکایت از سایت مراجعه به دفاتر خدمات قضایی می باشد. برای این منظور باید مدارک شناسایی و مدارک ثابت کننده کلاهبرداری را همراه خود به این دفاتر ببرید. این مدارک ممکن است شامل فاکتور یا رسید وجه باشند. پس از این که شکایت شما ثبت شد درخواشت شما به مراجع قضایی صالح ارسال خواهد شد تا امکان بررسی آن در حوزه جرایم رایانه ای برای شما ایجاد شود. پس از این که شکایت مورد بررسی قرار گرفت دو اقدام انجام می شود:

 • در صورت عدم رخداد جرم قاضی دستور منع تعقیب را صادر خواهد کرد.
 • در صورت اثبات کلاهبرداری دادگاه کیفری پرونده را بررسی خواهد کرد. دادگاه طرفین را احضار خواهد کرد و برای رسیدگی به شکایت جلسه تشکیل خواهد داد. در نهایت رای دادگاه صادر خواهد شد. لازم به ذکر است که امکان تجدید نظر رای تا 20 روز برای شما وجود دارد.

شکایت از طریق مراجع قضایی

امکان پیگیری تمام مراحل شکایت از سامانه ثنا به آدرس adliran.ir برای شما وجود دارد. برای این منظور پس از ثبت نام در سایت می توان به بخش ابلاغیه ها مراجعه نمایید.

کلام آخر

به منظور پیشگیری از نیاز به ثبت شکایت از سایت اینترنتی همواره توصیه می شود قبل از استفاده سایت های مختلف نشان اعتماد و اعتبار آن را در نظر بگیرید. در صورت مواجهه با کلاهبرداری های مختلف و نیاز به ثبت شکایات می توانید یکی از روش های راحت معرفی شده را انتخاب نمایید و مراحل آن را انجام دهید. شکایت خود در رابطه با سایت های اینترنتی را ثبت نمایید تا از تکرار کلاهبرداری ها خودداری نمایید.

4/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا