تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت از وکیل چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

وکالت طبق قانون مدنی، عقدی است که بر اساس آن یکی از طرفین برای انجام امری فردی را به عنوان نایب خود معرفی می کند. در حقیقت، وکیل نماینده موکل است. به عنوان مثال، برای طرح شکایت از یدک کش وکیل به عنوان نایب یا نماینده شما، می تواند ایفا نقش نماید. وکیل باید فردی امین باشد، از این رو در صورت تخلف ضامن است. به منظور طرح شکایت از وکیل و پیگیری تخلفات ایشان باید به کانون وکلا که پروانه وکیل را صادر کرده، مراجعه نمود.

تشخیص موجه و مورد قبول بودن این شکایت، به عهده دادسرای انتظامی وکلا است. اکثر تخلفات وکیل در دادسرا و دادگاه انتظامی، رسیدگی می شوند. تخلفات وکیل باید به وظیفه ایشان در امر وکالت مربوط باشد تا کانون، دادگاه و دادسرای انتظامی آن را بررسی کنند. از این رو دعاوی خانوادگی، ملکی و دیگر دعاوی نامربوط به حیطه شغلی وکلای پایه یک دادگستری، در مراجع قضایی قابل رسیدگی می باشند.

نحوه شکایت از وکیل

مراحل شکایت از وکیل

وکیل ممکن است هنگام انجام وظیفه خود که همان وکالت است، مرتکب تخلف شود و به موکل آسیب وارد نماید. در این شرایط، موکل می تواند شکایت از وکیل را مطرح نماید. برای این منظور، موکل بهتر است ابتدا موجه بودن دلایل خود را مورد بررسی قرار دهد و سپس شکایت خود را مطرح نماید. بهترین وکیل تهران می تواند در این زمینه راهنمایی های لازم را به شما ارائه دهد. اگر ادله موکل موجه باشند باید به کانون وکلا مراجعه نماید و شکایت نامه تنظیم کند. پس از ثبت شکایت در کانون وکلا، پرونده به دادسرای انتظامی ارسال خواهد شد. در نهایت ممکن است رای کیفرخواست یا قرار منع تعقیب، صادر گردد. اگر کیفرخواست صادر شود، دادگاه انتظامی وکلا دادرسی را آغاز خواهد کرد. در صورت نیاز به محکومیت و صدور حکم، یکی از مجازات مقرر در قانون برای وکیل متخلف تعیین خواهد شد.

برای طرح شکایت از وکیل متخلف باید شکایت کتبی یا شفاهی خود را به کانون وکلایی که پروانه وکالت را صادر نموده، ارائه داد. علاوه بر شاکی، رئیس کانون وکلا، رئیس شعبه اول دادگاه عمومی شهرستان، رئیس شعبه اول دادگاه تجدید نظر و دادستان، تخلف وکیل را می توانند به صورت کتبی به دادسرای انتظامی وکلا اطلاع دهند. شکایت کتبی شاکی در دفتر کانون ثبت می گردد و شکایت شفاهی، در صورت مجلس نگارش می گردد. در نهایت شاکی، صورت مجلس را امضا می کند. این شکایت با کمک بهترین وکیل حقوقی در تهران، به دادسرای انتظامی وکلا و دادستان انتظامی کانون ارسال می گردد. دادسرای انتظامی وکلا به تخلف وکیل رسیدگی می کند. اتهامات وکیل توسط این دادسرا مورد رسیدگی قرار می گیرند و در صورت اثبات آن ها، کیفرخواست صادر می شود.

دلایل طرح شکایت از وکیل

در صورت بروز تخلف وکیل در امر وکالت، موکل می تواند شکایت از وکیل متخلف را مطرح نماید. تخلفات وکیل نامحصور هستند. از مهمترین تخلفات وکیل، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم حضور در جلسات دادرسی و عدم ارسال لایحه دفاعیه
 • استعفای ایشان در مدت زمانی که برای معرفی وکیل جدید و دفاع وقت محدود است.
 • افشای اسرار جریان پرونده یا اسرار موکل در موارد غیر قانونی
 • عدم تحویل نسخه وکالت نامه به موکل
 • خیانت به موکل
 • تبانی با طرف مقابل شکایت
 • دریافت هزینه بیش از تعرفه بدون توافق با موکل
 • اخذ وکالت از روش های حیله و تقلب
 • دلالی
 • اخذ هزینه برای نفوذ در مقامات ذی صلاح

مرجع صالح رسیدگی به شکایت از وکلا

در صورت بروز تخلف توسط وکیل دادگستری، موکل می تواند به مراجع صالح مراجعه نماید و تعقیب یا مجازات وکیل متخلف را بخواهد. کانون وکلا که محل صدور پروانه وکیل متخلف می باشد، مرجع رسمی رسیدگی به شکایت از وکیل است. پرونده از طریق این مرجع به دادسرای انتظامی وکلا ارسال خواهد شد. در صورت اثبات جرم وکیل، رسیدگی و طرح شکایت در مراجع قضایی محل وقوع جرم قابل طرح و رسیدگی است. رسیدگی به جرائم و تخلفات وکلا رسمی به عهده دادسرا و دادگاه انتظامی وکلا می باشد. به طور معمول، دادسرا و دادگاه انتظامی وکلا در مراکز استان و کانون وکلا دادگستری وجود دارند. مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسا قوه قضاییه دارای دادسرا و دادگاه انتظامی مختص به خود می باشد.

نحوه پیگیری شکایت از وکیل

گاهی اوقات رفتار و اعمال وکیل اهمال کارانه است و به موکل ضرر وارد می کند، از این رو قانون به موکل این حق را داده تا بتواند شکایت از وکیل متخلف را مطرح کند. موکل برای پیگیری شکایت خود و رسیدگی به آن، باید ابتدا به کانون وکلا مراجعه نماید و شکایت خود را ثبت کند. پس از وصول پرونده به دادگاه انتظامی وکلا، دادگاه از شکایت رونوشتی به وکیل ارائه می دهد. مجازاتی که ممکن است طبق ماده 76 برای وکیل در نظر گرفته شوند شامل موارد زیر می باشند:

 • اخطار کتبی
 • توبیخ همراه با درج در پرونده
 • توبیخ با درج در مجله و روزنامه کانون
 • تنزل درجه وکیل

پرونده برای رسیدگی به تخلف وکیل، به دادگاه انتظامی وکلا ارسال می شود. در صورت اثبات بی گناهی وکیل توسط این دادسرا، قرار منع صادر می گردد و در نهایت شکایت شاکی، رد می شود. رونوشت ادعا یا تقاضا به وکیل تحت تعقیب، ابلاغ می شود. در صورت عدم نیاز به توضیح اضافه، حکم صادر خواهد شد. در غیر این صورت پس از دریافت توضیح از شاکی، رای صادر می شود. مرجع تجدیدنظر احکام دادگاه انتظامی وکلا، دادگاه عالی انتظامی می باشد.

پیگیری شکایت از وکیل

کلام آخر

شما می توانید شکایت از وکیل را از طریق سامانه طراحی شده برای این منظور، مطرح نمایید. برای ثبت شکایت در این سامانه با آدرس  www.adliran.ir  ابتدا باید وارد سایت شد و پس از ورود، مشخصات خود را به عنوان شاکی و مشخصات وکیل را به عنوان متشاکی وارد نمایید. برای ثبت شکایات خود در این سامانه، به کد ثنا نیاز خواهید داشت. در صورت عدم وجود کد ثنا، می توان به یکی از دفاتر قضایی الکترونیکی شهر مراجعه کرد و برای دریافت کد ثنا اقدامات لازم را انجام داد. شما می توانید برای ثبت این شکایت از راهنمایی های وکیل آنلاین، بهره مند شوید. همواره توصیه می شود هنگام ثبت این شکایت، از صحت و دقت اطلاعات وارد شده شاکی و متشاکی مطمئن شوید.

4/5 - (5 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

نظرات 6

 1. برای یه پرونده حقوقی وکیل گرفتم. تو یک سال از 4 جلسه تشکیل شده تو دادگاه و دادگاه تجدید نظر فقط یک جلسه رو حضور پیدا کرده.
  جلسه آخر هم ده دیقه قبل جلسه زنگ زده گفته من دیگه وکیل شما نیستم!
  شکایت کنم چیکار میشه کرد؟

 2. سوال اینجاستوکیل تخلف کرد مجرم شد به شدیدترین مجازات که یکسال تنزیل درجه
  خو بعد چی
  در کدام دادگاه به رد مال و ضرر زیان حاصله از جرم و تخلف رسیدگی میشه اینو پاسخ بدید ممنون

 3. سلام ظلم و حق کشی و رشوه دیگه عادی شده من الان 13 ساله ب ا دادگاه و وکلا نتونسته ام به حقم برسم هنوز پرونده حقوقی بازه

 4. این وکلا و این قضات و اینگونه رفتارهای دلال گونه زیبنده یک کشور اسلامی نیست.
  خیلی از امورات قوه قضاییه باید ریشه ای اصلاح شود

  1. سلام وکیلی که برای مهریه طلاق دخترم گرفتم متوجه شدم باتوجه به اینکه۲۰میلیون دادیم بعد یک سال هنوز دادخواست نداده و ما را سر کار گذاشت شاید هم تبانی کرده جزه وکلای یزد می‌باشد اما در تهران مشغول است برای شکایت در تهران میشود اقدام کرد ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا