تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت از یدک کش چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

مراکز امدادی فعال در زمینه حمل و نقل خودروهای آسیب دیده در داخل یا خارج از شهر به عنوان یدک کش نیز شناخته می شود. در سال های اخیر مراکز امدادی یدک کش مرتکب تخلفات گسترده شده اند و با حجم انبوهی از شکایات مردمی مواجه شده اند. یدک کش همچنین به عنوان مرکز خدماتی شناخته می شود. گاهی اوقات ممکن است خدمات ارائه شده توسط این مراکز مناسب نباشند که در این صورت قادر به کسب رضایت عموم مردم نخواهد بود. در صورت عدم رضایت از عملکرد این مراکز می توان شکایت از یدک کش را مطرح نمود.

تخلفات این مراکز در سطح جامعه آشکار هستند از این رو برای طرح این شکایت شاکی باید مدارک و مستندات کافی را ارائه دهد اما تخلفات این مراکز کاملا آشکار و بارز هستند و اعلام تخلف از سوی مردم به منزله ثبت شکایت از این مراکز محسوب می شود. دلایل شکایت از یدک کش معیار ثابتی ندارند و گستردگی آن ها باعث می شود شهروندان بتوانند شکایت خود را در این زمینه مطرح نمایند.

مراجع صالح طرح شکایت از یدک کش

در صورت بروز تخلف از سوی مراکز امدادی یدک کش، برای طرح شکایت از یدک کش می توان شکایت مربوطه را در مراجع صالح با کمک بهترین وکیل حقوقی در تهران مطرح کرد. مهمترین بخش طرح تمامی دعاوی مراجعه به مراجع صالح رسیدگی به شکایات می باشد. در صورت طرح شکایت از این مراکز در مراجعی که صلاحیت رسیدگی به شکایت را ندارند، درخواست شاکی رد خواهد شد و امکان بررسی شکایت وجود نخواهد داشت. برای اصناف مختلف مجموعه ای از مراجع صالح رسیدگی به تخلفات وجود دارند که صنف یدک کش نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد.

مراجع صالح شکایت از یدک کش

مراجع صالح رسیدگی به این شکایات بر اساس نوع موضوع طبقه بندی می شوند. از این رو تمامی موضوعات این شکایات را نمی توان تنها در یک مرجع خاص مورد بررسی قرار داد. در صورت مواجهه با مشکل با این مرکز بنا به دلایل مختلف، بهتر است قبل از طرح شکایت به صورت مسالمت آمیز اختلافات موجود بین خود را حل و فصل نمایید. در صورت عدم توانایی برای رفع این اختلافات به صورت مسالمت آمیز باید از طریق مراجع قانونی اقدام به طرح شکایت نمایید. مراجع صالح رسیدگی به این شکایات شامل موارد زیر می باشند:

  • مراجع قضایی
  • سازمان تعزیرات حکومتی
  • اتحادیه صنف خودروهای امدادی

مراحل شکایت از یدک کش

به منظور طرح شکایت از یدک کش باید به خاطر داشته باشید که باید مراحل خاصی را طی نمایید. مراحل شکایت از یدک کش دارای فرآیند خاص هستند و شاکی باید تا آخرین مرحله تمام اقدامات لازم را به نحو صحیح انجام دهد. در صورت عدم انجام شکایت طبق اصول و مقررات خاص، شاکی قادر به دستیابی به نتیجه دلخواه خود در پرونده نخواهد بود. مرجع رسیدگی کننده به شکایات مطرح شده بدون انجام مراحل قانونی، ترتیب اثر نمی دهد. لازم به ذکر است که ثبت و دریافت این شکایت از مراحل اصلی آن محسوب نمی شوند و فرآیند دیگر مانند بررسی توسط مراجع صالح و اثبات تخلف باید انجام گیرند. مراحل اصلی طرح این شکایت شامل موارد زیر می باشند:

مراحل شکایت از یدک کش

1. دریافت و ثبت شکایت

امکان شکایت از یدک کش تا زمانی که شاکی شکایت خود را ثبت نکند یا تخلف را گزارش ندهد، وجود ندارد. اگر شهروندان بنا به دلایل مختلف شکایت خود را مطرح نمایند. همچنین اگر مراجع صالح تخلف را خود مشاهده نمایند. پروسه طرح این شکایت از سر گرفته خواهد شد. به طور کلی می توان گفت نخستین مرحله طرح این شکایت، دریافت و ثبت آن می باشد. ثبت شکایت از سوی مشتری انجام می گیرد و دریافت آن نیز توسط مراجع صالح انجام می شود. شهروندان این اختیار را دارند در صورت مشاهده تخلفات همچون بی توجهی به درخواست شهروندان و دریافت هزینه های بالا، مراتب را به مراجع صالح اطلاع دهند.

راننده خودرو مجموعه ای از حق و حقوق قانونی را دارد و در صورت پایمال شدن این حقوق می توان از طریق مراجع صالح شکایت از این مراکز را مطرح نماید. در صورت داشتن شکایت در رابطه با نحوه عرضه و ارائه خدمات از سوی این مراکز، قادر به مراجعه به اتحادیه اصناف می باشد. در صورت تمایل به طرح این شکایت به دلیل تخلفات مراکز یدک کش در حوزه ارائه خدمات امدادی، می توان شکایت خود را در اتحادیه صنف یدک کش یا سازمان تعزیرات حکومتی مطرح نمود.

2. بررسی شکایات

قبل از هر چیز باید دلیل طرح شکایت از یدک کش مشخص شود. پس از مشخص شدن نوع موضوع شکایت می توان به مراجع صالح در این زمینه مراجعه نمود. در هر حال پس از ثبت شکایت، نوبت به مرحله بررسی شکایت خواهد رسید. پس از دریافت شکایت مرجع صالح موضوع را با جزئیات کامل بررسی خواهد کرد. بررسی شکایات از یدک کش ممکن است زمان بر باشد و تا چندین ماه طول بکشد. در حقیقت مرجع رسیدگی کننده باید تمام فرآیند و مراحل مربوط به بررسی شکایت را انجام دهد تا قادر به مشخص کردن تکلیف تخلف صورت گرفته باشد.

پس از اعلام تخلف این مراکز توسط شاکی، مرجع صالح تنها با تکیه بر گفته های شاکی رای نهایی را صادر کند. در این مرحله تیم تحقیقاتی به مرکزی که از آن شکایت شده ارسال می شود و تحقیقات مقدماتی آغاز می گردد تا در نهایت رای نهایی صادر گردد.

3. ارجاع شکایت به مراجع صالح

پس از ثبت، دریافت و بررسی شکایت توسط کارشناسان مربوطه تخلفات به واحد اجرایی مرجع صالح مرجوع می شوند. ارجاع تخلف به مراجع صالح به معنای اثبات تخلف از سوی مراکز خدماتی یدک کش می باشد. مرحله نهایی طرح این شکایت اتخاذ تصمیم نهایی در این رابطه است. در نهایت مرتکبین تخلف طبق قانون مجازات می شوند.

در صورت طرح شکایت از طریق مراجع قضایی می توان با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران مشورت کرد و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت نمود.

کلام آخر

اگر بنا به دلایل مختلف قصد شکایت از یدک کش را داشته باشد، می توانید موضوع را از طریق مراجع صالح و سامانه اینترنتی مطرح نمایید. شما می توانید برای طرح این شکایت با وکیل آنلاین مشورت کنید. تخلفات مراکز خدماتی یدک کش که از طریق سامانه 124 ثبت می شوند از ابعاد مختلف بررسی می شوند و در اسرع وقت به شکایات رسیدگی می شود. در صورت ثبت این شکایت از طریق سامانه اینترنتی، ابتدا تیم تحقیقاتی موضوع  را بررسی می کند و به واحد مربوطه پرونده را ارسال می کنند تا تصمیمات نهایی در این زمینه اخذ شوند. در این سامانه برای ثبت این شکایات واحد تحقیقاتی وجود دارد تا پیگیری های لازم را انجام دهد.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا