تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از برند چگونه است؟⚖️【آپدیت 1403】

به طور کلی می توان گفت برند، علامتی تجاری است که به منظور ایجاد تمایز در خدمات و محصولات خاص کاربرد دارد. با ثبت برند می توان از سو استفاده و کپی برداری محصولات پیشگیری کرد و مانع از وارد آمدن لطمه به شهرت تجاری اشخاص شد. گاهی اوقات ممکن است ثبت برند بر اساس مواد قانونی انجام نگیرد که در این شرایط موضوع شکایت از برند مطرح می شود. برای مطرح کردن شکایت از برند باید تمام شرایط قانونی وجود داشته باشند. پس از تهیه مدارک مورد نیاز برای مطرح کردن شکایت می توان اقدام کرد. آشنایی با مراحل و نحوه شکایت، برای ثبت و پیگیری آن در مراجع قضایی لازم و ضروری است. در طول این مراحل می توان از بهترین وکیل موسسات حقوقی در تهران کمک گرفت.

شرایط مورد نیاز برای شکایت از برند

از مهمترین دلایل شکایت از برند، کپی برداری از دیگر برندها و وجود شباهت زیاد بین آن هاست. در صورت کپی برداری عینی برند تجاری شخص دیگر یا طراحی برند به نحوی که با علامت تجاری دیگر افراد شباهت زیادی داشته باشد، فرد می تواند شکایت از برند را علیه شخص متخلف مطرح نماید. از مهمترین شرایط مورد نیاز برای طرح این شکایت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اثبات حق مالکیت بر برند یکی از شرایط مهم طرح شکایت از برند می باشد. در این شرایط شاکی باید نزد محاکمه، ثبت برند مربوطه را به صورت قانونی و به نام خود در اداره مالکیت معنوی ثابت کند. فرد باید بتواند ثابت کند که حقوق انحصاری حاکم بر برند را دارد. در صورت اثبات حق مالکیت خود بر برند، شکایت از برند توسط محکمه رد خواهد شد.
  • از دیگر شرایط مورد نیاز برای شکایت از برند می توان به اثبات ادعای کپی برداری، سو استفاده و وجود شباهت در علامت تجاری اشاره کرد. در شرایطی که این عمل فرد حقوق مالکیت بر برند را نقض نکند، مالک حق مطرح کردن شکایت خود را نخواهد داشت.

شرایط مورد نیاز شکایت از برند

بر اساس ماده 40 قانون طرح های صنعتی، علائم تجاری و ثبت اختراعات استفاده از برندهای ثبت شده در ایران توسط اشخاص غیر از مالک برند به موافقت مالک برند نیاز دارد. در غیر این صورت مالک برند قادر به مطرح کردن شکایت از فردی است که بدون موافقت ایشان از برند استفاده کرده باشد یا عملی را انجام داده باشد که به حقوق ثبت علامت تجاوز شده باشد. فرد می تواند شکایت خود را در دادگاه مطرح کند و حق خود را بازگیرد.

مدارک مورد نیاز برای طرح شکایت از برند

به منظور رسیدگی به شکایت از برند فرد باید مدارک مورد نیاز را تهیه نماید و در دادگاه به همراه داشته باشد. از مهمترین اسناد و مدارک مورد نیاز برای ثبت این شکایت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اطلاعات و مدارک هویتی شامل شناسنامه، کارت ملی، رمز عبور و نام کاربری ثنا
  • مدارک مورد نیاز برای اثبات حق مالکیت شاکی
  • مدارک مورد نیاز برای اثبات سو استفاده از برند مربوطه
  • کپی شکواییه یا دادخواست
  • فیش پرداخت هزینه های دادرسی

لازم به ذکر است تهیه تمامی مدارک به منظور پیگیری درخواست در محاکم ذی صلاح لازم و ضروری است. در صورتی که متقاضی نتواند مالکیت خود بر برند را با ارائه مدارک و اسناد کافی ثابت نماید یا وجود نقص در مدارک ایشان، درخواست شکایت از برند رد خواهد شد.

هزینه مورد نیاز برای طرح شکایت

مطرح کردن شکایت از برند و پیگیری امور مربوط به آن نیازمند پرداخت هزینه است. به هر حال در صورتی که شکایت از طریق اداره ثبت مطرح گردد یا شکایت پس از اتمام مراحل ثبت انجام گیرد، این هزینه ها باید پرداخت شوند. هزینه پیگیری پرونده شکایت از برند در سازمان مالکیت معنوی برای اشخاص حقوقی و حقیقی کاملا متفاوت است. با توجه به جدول هزینه های منتشر شده در سامانه این اداره، هزینه مورد نیاز برای پیگیری این شکایت به تقاضای اشخاص حقیقی یک میلیون و پانصد هزار تومان می باشد. در حالی که این هزینه برای اشخاص حقوقی سه میلیون تومان است.

هزینه شکایت از برند

لازم به ذکر است که هزینه هایی از لحاظ قانون برای ثبت و پیگیری شکایات حقوقی و کیفری از برند نیز تعیین شده است. این هزینه ها ممکن است شامل هزینه دادرسی و اجرای احکام باشد که بر اساس نوع دادگاه، درخواست و مبلغ خسارت متفاوت هستند. تعرفه های خدمات قضایی سالانه توسط قانون بودجه تصویب و مشخص می شوند.

مراحل طرح شکایت

همانطور که عنوان شد شکایت از برند قبل و پس از ثبت آن ممکن است مطرح شود. شخص باید با تمام مراحل و نحوه شکایت از برند در هر دو صورت آشنا باشد و اعتراض خود را در زمان مشخص به مراجع ذی صلاح ارائه دهد. در ادامه مراحل طرح شکایت در هر دو حالت توضیح داده شده است.

  • شکایت قبل از ثبت برند

انتشار آگهی ثبت برند در روزنامه رسمی یکی از مهمترین مراحل ثبت برند در اداره مالکیت معنوی می باشد. این امر باعث می شود تا عموم مردم و صاحبان دیگر برندها، از وجود این برند مطلع شوند و در صورت وجود اعتراض قادر به مطرح کردن آن باشند. ماده 37 قانون ثبت اختراعات در رابطه با این موضوع عنوان می کند هر ذینفع قادر به ارائه اعتراض خود مبنی بر عدم رعایت مفاد قانون اداره مالکیت صنعتی تا سی روز از تاریخ انتشار آگهی در روزنامه می باشد.

در صورت وجود اعتراض، سامانه مالکیت معنوی رونوشت اعتراض را به متقاضی ابلاغ خواهد کرد و به ایشان 20 روز فرصت می دهد تا نظر خود را اعلام نماید. اگر متقاضی بر تقاضای خود تاکید داشته باشد باید یک یادداشت همراه با استدلال مربوطه را به این اداره ارسال نماید. در صورت عدم ارسال یادداشت توسط متقاضی یا شاکی به اداره مالکیت معنوی، اظهارنامه ایشان مسترد در نظر گرفته می شود.

در صورت ارسال یادداشت متقابل توسط متقاضی، اداره مالکیت معنوی باید رونوشت آن را در اختیار معترض قرار دهد و با توجه به نظرات طرفین و مواد قانون تصمیم قطعی برای ثبت یا رد علامت گرفته خواهد شد. قبول اعتراض و نحوه صدور حکم آن قبل از ثبت برند به صورت قانونی به عهده اداره مالکیت معنوی است.

طرح شکایت از برند پس از ثبت آن

شکایت از برند پس از ثبت آن دارای جنبه حقوقی و کیفری است. اگر نقض حقوق ثبت برند به مالک آن خسارت وارد کند، ذینفع پس از تشکیل حساب کاربری ثنا می تواند نام کاربری، رمز عبور ثنا و مدارک لازم را به یکی از دفاتر خدمات قضایی ببرد و دادخواست مطالبه خسارت را تکمیل کند. پس از این که مراحل ثبت شکایت در این دفاتر تکمیل شد و هزینه های مربوطه پرداخت شد، دفتر خدمات قضایی موظف است شکایت حقوقی و دادخواست شما را به مرجع صالح ارسال کند. پیگیری های بعدی شکایت باید از طریق سامانه ثنا و شعب مربوطه انجام گیرد.

طرح شکایت پس از ثبت برند

جنبه کیفری این شکایت شامل تنظیم شکواییه مربوط به جرم نقض حقوق علامت تجاری و پیگیری آن در دادسرا می باشد. برای طرح شکایت از برند، شاکی باید مدارک لازم را به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ارائه داده و شکایت خود را ثبت کند. پس از ثبت شکایت کیفری، بر اساس مورد شکواییه به دادسرا یا دادگاه صالح ارسال خواهد شد. در نهایت تحقیقات و رسیدگی مقدماتی توسط مقام تحقیق آغاز خواهد شد. شاکی سپس باید با استفاده از حساب کاربری خود در سامانه ثنا نسبت به پیگیری شکایت اقدام کند.

کلام آخر

ثبت برند و علائم تجاری و شکایت از برند دارای فرآیند و روال خاصی است و اکثر افراد در این زمینه اطلاعات کافی ندارند. در صورت نیاز به مشاوره حقوقی در رابطه با طرح این شکایت می توان وکیل استخدام نمود و با متخصصین حوزه حقوق تجارت به مشورت پرداخت.

4/5 - (2 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا