تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

لیست کامل دادگاه های سمنان +【شماره تماس و آدرس】⚖️

اکثر افراد در طول زندگی خود با مسائل مختلف ممکن است مواجه شوند و به مراجعه به مراجع قضایی معتبر در شهر خود نیاز پیدا کنند. در صورت عدم اطلاغ از آدرس و شماره تلفن این مراجع قضایی ممکن است با مشکلات مختلف روبرو شده و دچار سردرگمی شوید. یکی از شهرهای وسیع کشور عزیز ما ایران، سمنان می باشد. مراجع قضایی یا دادگاه های سمنان مکانی برای رسیدگی به اختلافات موجود بین افراد و دعاوی بین اشخاص یا ارگان های دولتی هستند. قبل از مراجعه به دادگاه برای رسیدگی به شکایات خود بهتر است از بهترین وکیل سمنان کمک بخواهید تا راهنمایی های لازم را به شما ارائه دهد.

لیست کامل دادگاه های سمنان

برخی از اتفاقات یا اختلافات نامطلوب در زندگی روزمره خود را نمی توان با خشم، عصبانیت و خودسرانه مورد رسیدگی قرار داد. در این شرایط به فردی نیاز خواهیم داشت تا در مقابل این رخدادها با عدالت قضاوت نماید. از این رو ما به مراجعه به مراجع قانونی و دادگاه ها نیاز داریم. در این بخش قصد داریم لیست کامل دادگاه های سمنان را در اختیار شما قرار دهیم.

لیست دادگاه های سمنان

1. دادگاه عمومی حقوقی سمنان

یکی از مهمترین دادگاه های سمنان دادگاه عمومی حقوقی آن می باشد. همانطور که از نام این دادگاه مشخص است مسئول رسیدگی به مسائل حقوقی همچون مالی، تجاری و تقسیم ترکه می باشد. علاوه بر دعاوی حقوقی این دادگاه قادر به رسیدگی به دعاوی خانوادگی نیز می باشد. طلاق، مهریه و نفقه از جمله مسائلی هستند که در این دادگاه به آن پرداخته می شود. شما می توانید شکایت مهریه بعد از طلاق را در این دادگاه مطرح نمایید. این دادگاه  در مرکز شهر سمنان واقع شده است.

شماره تلفن: 02333351025

آدرس: سمنان، بلوار قدس، خیابان شهدی دادگستری

2. دادگاه عمومی و انقلاب سمنان

از دیگر دادگاه های سمنان می توان به دادگاه عمومی و انقلاب آن اشاره کرد. این دادگاه نیز در مرکز شهر قرار گرفته است و وکلای حاذق این مجتمع مسئول پیگیری مقدماتی پرونده هایی می باشند که به این دادسرا مرجوع می شوند. اغلب پس از انجام تحقیقات مورد نیاز در رابطه با نحوه رخداد پرونده ممکن است پرونده را به دادگاه مرجوع نمایند. در نهایت قاضی باید رای نهایی را برای پرونده صادر نماید.

شماره تلفن: 02333351025

آدرس: سمنان، بلوار قدس، خیابان شهدای دادگستری

3. دادگستری کل سمنان

از دیگر دادگاه های سمنان که از مجموعه دادگاه ها و دادسراها در یک مجتمع قضایی تشکیل شده است می توان به دادگستری کل سمنان اشاره کرد. دادگستری سمنان مقابل سازمان اقتصاد و دارایی این استان واقع شده است.

شماره تلفن: 023 3336 2663

آدرس: سمنان، خیابان شهید طالقانی، قبل از میدان ارگ، روبروی اداره امور اقتصاد و دارایی

دادگستری کل سمنان

4. دادگاه انقلاب سمنان

از دیگر دادگاه های این شهرستان می توان به دادگاه انقلاب آن اشاره کرد. از مهمترین موضوعاتی که در این دادگاه به آن رسیدگی می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بغی
  • محاربه
  • فساد فی الارض
  • سب النبی
  • توهین به مقدسات و بنیانگذار جمهوری اسلامی و روسای کشور

آدرس: سمنان، میدان سعدی، دادگاه انقلاب

5. دادگاه نظامی سمنان

مهمترین وظیفه دادگاه نظامی سمنان اجرای حکم برای افراد نظامی متخلف می باشد. در صورت مشاهده تخلف و کوتاهی از سمت کارکنان ارتش، نیروهای مسلح و نیروی انتظامی این دادگاه آن ها را محاکمه خواهد کرد. برای نظامیان متخلف ممکن است مجازات زیر در نظر گرفته شوند:

  • معلق شدن از کار
  • محرومیت از شغل دولتی
  • جریمه نقدی

همانطور که از نام این دادگاه مشخص است این دادگاه موظف به رسیدگی تخلفات سرزده از افراد نظامی می باشد. از دیگر مجازات آن ها می توان به خلع درجه اشاره کرد.

شماره تلفن: 02333465321

آدرس: سمنان، بلوار معلم، کوی رضوان، جنب فروشگاه اتکا، سازمان قضایی نیروهای مسلح سمنان

مقایسه دادسرا و دادگاه های سمنان

از مهمترین مراجع قضایی فعال در سمنان می توان به دادگاه و دادسرا اشاره کرد. این مراجع قضایی تحت نظارت قوه قضاییه با توجه به اختیارات خود خدمات حقوقی ارائه می دهند. دادگاه و دادسرا موظف به حل اختلافات و ایجاد صلح و سازش در منطقه می باشند. به طور کلی می توان گفت قبل از این که دادگاه رسیدگی به پرونده را آغاز نماید، دادسرا آن را در دست می گیرد. هنگام بروز جرم و اعلام آن به دادسرای نظامی توسط ضابطین قضایی و ارسال شکایت از سوی فرد به دادسرا، دادستان که در راس متصدیان مراجع قضایی قرار دارد، اقدامات خود را آغاز خواهد کرد. طبق ماده 22 قانون آیین دادرسی کیفری، دادسرا وظایف مختلف بسیار زیادی به عهده دارد.

مهمترین تفاوت دادسرا و دادگاه در این است که دادسرا قادر به انجام کار قضاوت نمی باشد. وظیفه اصلی دادگاه اجرای عدالت و قضاوت بین طرفین دعوا می باشد. به منظور پیگیری پرونده های کیفری متهم باید از بهترین وکیل کیفری در سمنان کمک بگیرد. در صورت عدم وجود توانایی متهم برای استخدام وکیل، دادگاه برای ایشان یک وکیل تسخیری تعیین می کند.

منظور از دادگاه های اختصاصی سمنان

دادگاه های اختصاصی نوعی از دادگاه های سمنان می باشند که نقطه مقابل دادگاه های عمومی هستند. این دادگاه تنها توانایی رسیدگی به موضوعات خاص را دارند. قانونگذار اختیارات این دادگاه ها را تا حد قابل توجهی محدود کرده است. دادگاه های اختصاصی تنها می توانند وارد موضوعاتی شوند که قانون برای آن ها مشخص نموده است. این دادگاه تنها با دستور قانونگذار برگذار می شوند.

به طور کلی می توان گفت این دادگاه ها زیر مجموعه هیچ یک از دادگاه ها نمی باشند. از مهمترین دادگاه های اختصاصی می توان به دادگاه انقلاب اشاره کرد. دعاوی همچون محاربه، فساد فی الارض، اقدام علیه امنیت ملی و توهین به مقدسات و سران نظامی در دادگاه های اختصاصی مورد پیگیری قرار می گیرند.

از دیگر دادگاه های اختصاصی می توان به دادگاه های ویژه روحانیت و نظامیان اشاره کرد. دادگاه انتظامی قضات برای رسیدگی به عملکرد قضات و کوتاهی در انجام وظایف و خطاهای آن ها تشکیل می شوند. دادگاه انتظامی وکلا و کارشناسان قوه قضاییه نیز به جرایم مربوط به این حوزه شغلی می پردازد.

کلام آخر

دادگاه یکی از مراجع قضایی معتبر و دولتی است که تحت نظر قوه قضاییه با هدف برقراری عدالت و ایجاد صلح و سازش و اختلافات بین افراد مشغول به فعالیت می باشد. در این مقاله به طور ویژه در مورد انواع دادگاه های سمنان همچون دادگاه خانواده، دادگاه اختصاصی و شورای حل اختلاف صحبت کردیم و تفاوت بین دادسرا و دادگاه را نیز بیان نمودیم‌.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا