تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت ثبت احوال چگونه است؟ ⚖️【 آپدیت 1403 】

در صورت مشاهده تخلف سازمان ثبت احوال و کوتاهی در انجام وظایف، زمینه طرح شکایت از این سازمان فراهم می شود. شما می توانید تخلفات این سازمان را از طریق مراجع صالح پیگیری نمایید. اگر سازمان ثبت احوال در ثبت اطلاعات هویت اشخاص مرتکب خطا یا اشتباه شود و قواعد و مقررات قانونی موجود در زمینه صدور مدارک همچون شناسنامه را رعایت نکند، امکان طرح شکایت ثبت احوال برای شما فراهم می شود. گاهی اوقات خطاهای رخ داده از سوی سازمان ثبت احوال عمدی نیستند در این شرایط می توان به این سازمان به صورت مستقیم مراجعه کرد تا اختلافات موجود به راحتی حل و فصل شوند.

در طول سالیان اخیر مردم از عملکرد این سازمان رضایت نسبی و در سطح قابل قبول داشته اند اما بروز اشتباهات و تخلفات این سازمان امری بدیهی و غیر قابل انکار می باشد. در صورت تمایل به طرح این شکایت می توان با بهترین وکیل حقوقی در تهران مشورت کرد.

دلایل شکایت ثبت احوال

سازمان ثبت احوال وظایف قانونی و مهم بسیار زیادی به عهده دارد. این سازمان مانند دیگر ارگان های دولتی اشتباهات و خطاهای زیادی دارد و این امر باعث طرح انتقادات و شکایت ثبت احوال شده است. در طرح شکایت از این سازمان عوامل مختلف بسیار زیادی دخیل هستند. در ایجاد این مشکلات این ارگان تاثیر قابل توجهی داشته است. از مهمترین دلایلی که ممکن است باعث طرح شکایت از این سازمان شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دلایل شکایت ثبت احوال

اشتباه در ثبت ولادت و صدور شناسنامه

ثبت ولادت و صدور شناسنامه یکی از اصلی ترین وظایف سازمان ثبت احوال می باشد. بیشترین میزان طرح این شکایت به وقوع خطا و اشتباهات و ثبت ولادت و صدور شناسنامه مربوط می باشد. صدور شناسنامه توسط سازمان ثبت احوال برای مدت زمان مشخص طول می کشد. در صورت عدم صدور شناسنامه بنا به دلایل مختلف، می توان موضوع موجود را از طریق سازمان و ادارات زیر مجموعه آن پیگیری نمود. با مشاهده تخلف این سازمان در صدور شناسنامه و ثبت ولادت، متقاضی این حق را دارد تا مشکلات موجود را پیگیری کند. در صورت نیاز می توان اقدامات لازم را برای طرح شکایت مطرح نمود.

وقوع خطا در ثبت نام و نام خانوادگی

دلیل دیگر شکایت ثبت احوال، وقوع خطا در ثبت نام و نام خانوادگی متقاضیان می باشد. هنگام اقدام فرد برای دریافت شناسنامه فرزند، به دلیل ارائه اطلاعات متقاضی ممکن است موضوعاتی پیش آیند که در این شرایط سازمان ثبت احوال در رابطه با این مشکلات نقشی ندارد. گاهی اوقات خطا در ثبت مشخصات اشخاص و درج آن در شناسنامه توسط کارکنان این سازمان صورت می گیرد. در این شرایط امکان پیگیری و شکایت برای افراد فراهم شده است.

اشتباه در ثبت وفات و صدور گواهی فوت

صدور گواهی فوت، ثبت تاریخ و زمان فوت از دیگر وظایف سازمان ثبت احوال مطابق قانون می باشند. بروز خطا در این زمینه، انتقادات و شکایات مردمی را به همراه دارد. از این رو همواره به کارکنان اداره ثبت احوال توصیه می شود نهایت دقت را در صدور گواهی فوت و ثبت آن به کار گیرند. دقت بالا در این موارد از بروز مشکلات قانونی برای افراد پیشگیری می کند.

اشتباه در تعویض شناسنامه

تعویض شناسنامه های مردم از دیگر وظایف این سازمان محسوب می شود. برخی از شناسنامه های افراد در حال حاضر قدیمی هستند و صدور شناسنامه جدید را از سازمان مورد نظر تقاضا می کنند. در صورت بروز تخلفات سازمان ثبت احوال در این زمینه، به دلیل عدم انجام وظایف قانونی می توان از ایشان شکایت کرد.

سوء استفاده از اطلاعات و هویت مردم

ثبت اطلاعات شخصی افراد از دیگر وظایف این سازمان محسوب می شود. اطلاعات هویتی افراد در این سازمان باید به طور کامل ثبت و ذخیره شوند. اگر مسئولان سازمان ثبت احوال قصد سوء استفاده از مشخصات و اطلاعات افراد را داشته باشند و این تخلفات ثابت شوند، از طریق وزارت کشور می توان این موضوع را پیگیری نمود.

مرجع صالح پیگیری شکایت ثبت احوال

در صورت تمایل به شکایت ثبت احوال بنا به دلایل همچون نحوه صدور شناسنامه، صدور گواهی فوت و دیگر وظایف اداره ثبت احوال ابتدا بهتر است مشکل موجود را به صورت مستقیم با سازمان مربوطه در میان بگذارید. اکثر اوقات می توان اختلافات جزئی را از طریق مکاتبات مستقیم با اداره ثبت احوال رفع نمود. در صورت ادامه اختلافات و عدم رفع آن ها از طریق مکاتبات، می توان شکایت خود را از طریق دیوان عدالت اداری و وزارت کشور مطرح نمود.

مراجع شکایت ثبت احوال

تخلفات ثبت شده در سامانه مزبور از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار می گیرند و در کوتاه ترین زمان ممکن شکایات مطرح شده مورد رسیدگی قرار می گیرند. برای رسیدگی شکایات مردمی از ثبت احوال واحدهای نظارتی مختلف در نظر گرفته شده اند. این امر باعث شده تا روند شکایت ثبت احوال به بهترین نحو ممکن انجام گیرد. در صورت ثبت شکایت در این سامانه، ابتدا موضوع توسط تیم نظارتی بررسی می شود و سپس به واحد مربوطه ارسال می شود تا تصمیمات لازم در این زمینه اخذ شوند.

1. دیوان عدالت اداری

از آنجا که ثبت احوال نهادی دولتی است دیوان عدالت اداری صلاحیت رسیدگی به این شکایات را دارد. این دیوان باید اعتراضات اشخاص مختلف در این زمینه را رسیدگی کند. از این رو برای طرح شکایت ثبت احوال از این طریق می توان با بهترین وکیل دیوان عدالت اداری در تهران مشورت کرد. این دیوان تحت نظارت قوه قضاییه فعالیت می کند. اعضای این دیوان توسط رئیس قوه قضاییه تعیین می شوند. در صورت مشاهده تخلفات این سازمان و تمایل به طرح شکایت علیه آن می توان به دیوان عدالت اداری مراجعه کرد و شکایت خود را ثبت نمود. اگر شکایت از این سازمان جنبه دولتی نداشته باشند، دیوان عدالت اداری به آن ها رسیدگی نمی کند. در حقیقت این شکایت در صلاحیت این دیوان نیستند.

2. وزارت کشور

فعالیت های ثبت احوال تحت نظارت وزارت کشور قرار دارند. شکایت ثبت احوال را از این رو می توان در وزارت کشور پیگیری نمود. برای رسیدگی به شکایات در این وزارت باید مجموعه ای از شرایط و ضوابط قانونی را رعایت کنید که معمولا زمان بر هستند. برای پیگیری شکایت خود از این طریق باید مدت زمان طولانی منتظر بمانید تا تصمیم نهایی در این زمینه گرفته شود. طرح شکایت در این وزارت به صورت تخصصی توسط واحدهای نظارت و تحقیقاتی انجام می گیرد. نتیجه نهایی در نهایت به شاکی اعلام می شود. در صورت انصراف شاکی از شکایت این سازمان، می توان این موضوع را به وزارت کشور اطلاع داد تا روند رسیدگی را متوقف کند.

کلام آخر

در صورت مشاهده تخلف سازمان ثبت احوال یا ارتکاب خطا و اشتباه در حیطه وظایف خود، می توان شکایت ثبت احوال را مطرح کرد. راهکار مناسب برای طرح این شکایت استفاده از خدمات و سرویس های متنوع وکیل آنلاین می باشد. وکلای متخصص و کارشناس در این زمینه می توانند در تمام طول مراحل طرح شکایت شما را راهنمایی کنند. طرح شکایت ثبت احوال نیازمند رعایت مجموعه ای از شرایط و ضوابط قانونی می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا