تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

لیست کامل دادگاه های اهواز +【شماره تماس و آدرس】⚖️

مراجع قضایی که پرونده های قضایی در آن مورد رسیدگی قرار می گیرند، دادگاه نامیده می شوند. دادگاه های اهواز به طور معمول تحت نظر قوه قضاییه فعالیت می کنند و شعبات مختلفی دارند. در این شعبه ها قاضی به طور معمول نقش مدیر یا رئیس را ایفا می کند. قاضی موظف به رسیدگی به پرونده های مرجوع شده به شعبه خود می باشد. دادگاه ها در حقیقت مراجع حل اختلاف بین مردم هستند و مسئولیت اجرای عدالت حقوقی، مدنی و اجتماعی را به عهده دارند. به منظور رسیدگی به پرونده های مختلف دادگاه های بسیار زیادی در سراسر کشور وجود دارند. مجموعه این دادگاه ها، دستگاه قضایی کشور ما را تشکیل می دهند.

نقش قاضی در دادگاه های اهواز

در دادگاه های اهواز قاضی در حقیقت فردی است که به تنهایی یا با همکاری دیگر افراد نقش رئیس را ایفا می کند. قاضی موظف است پرونده های ارسالی را مورد بررسی قرار دهد و در نهایت با توجه به شرایط موجود حکم نهایی را صادر کند. قاضی به طور معمول داور و دادرس نیز نامیده می شود. حرفه قضاوت از حساسیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. قاضی باید بین طرفین دعوا به قضاوت بپردازد و تمام تلاش خود را به کار گیرد تا حق دار را به حق خود برساند. کوچک ترین اشتباه قاضی باعث تضییع حق طرفین دعوا خواهد شد.

نقش قاضی در دادگاه های اهواز

در ایران و دیگر کشورها انواع قاضی وجود دارند که هر یک وظایف خاصی به عهده دارند. از انواع قاضی که توسط قانونگذار تعریف شده اند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قاضی نشسته
  • قاضی ایستاده
  • قاضی بدوی
  • قاضی دیوان عدالت اداری

هر یک از این قضات شرایط و موقعیت کاری مختص به خود را دارند.

وظایف دادگاه های اهواز

کارمندان و قاض در دادگاه های اهواز مشغول به فعالیت هستند. وظایف اصلی کارکنان دادگاه ها رسیدگی به مشکلات عمومی مردم می باشد. رسیدگی به پرونده های مختلف به عهده کارکنان این مراکز است. اصلی ترین هدف کارکنان این مراکز رعایت حق و عدالت می باشد. وقوع جرم توسط اشخاص مختلف باعث می شود مراجع قضایی کار رسیدگی خود را آغاز نمایند. اکثر دادگاه های اهواز به امور اختلافات و حل مشکلات مربوط به دعاوی اجتماعی و اقتصادی رسیدگی می کنند. دادگاه های کیفری اهواز به جرائم خلاف قانون رسیدگی می کنند و برای مجرمین مجازات مختلف در نظر می گیرند. با دریافت راهنمایی و اخذ بهترین وکیل اهواز می توان تمام مشکلات و پرونده های مربوط را به ایشان سپرد. شما می توانید بهترین وکلا را به عنوان نماینده حقوقی خود معرفی نمایید. وکلایی که سابقه کاری خوبی دارند و در امور وکالتی نقش فعالی دارند. این وکلا امور وکالتی را انجام می دهند و از حق موکل خود دفاع می کنند تا حقوق ایشان ضایع نشود.

لیست دادگاه های اهواز

دادگاه های اهواز را در این بخش معرفی خواهیم نمود. در صورت نیاز به اطلاعات مورد نیاز در رابطه با انواع دادگاه های اهواز، آدرس و اطلاعات تماس آن ها به راحتی دسترسی پیدا خواهید کرد.

1. مجتمع قضایی قدس

یکی از دادگاه های اهواز، مجتمع قضایی قدس می باشد. این دادگاه به عنوان یکی از دادگاه های عمومی جزایی و حقوقی این شهر فعالیت می کند. این دادگاه شعبه های دادیاری و بازپرسی مختلف بسیار زیادی دارد و افراد برای پیگیری پرونده خود می توانند به صورت حضوری به این دادگاه مراجعه نمایند.

شماره تلفن: 06133795853

آدرس: اهواز، بلوار قدس، مقابل دادسرای نظام

2. دادگاه انقلاب اسلامی

از دیگر دادگاه های اهواز که از اهمیت ویژه و بالایی برخوردار می باشد می توان به دادگاه انقلاب اسلامی اشاره کرد. این دادگاه موظف به رسیدگی به جرایم کیفری، توهین به مقام معظم رهبری، اقدام علیه امنیت ملی و جرایم حوزه موارد مخدر می باشد. در صورتی که پرونده شما به جرایم حوزه مواد مخدر مربوط باشد می توانید از بهترین وکیل مواد مخدر در اهواز فعال در این دادگاه کمک بگیرید. این دادگاه شعبه های مختلفی دارد. حوزه اجرای احکام این دادگاه آرای نهایی را به اجرا در می آورد.

تلفن تماس: 3333711 یا 3336661

آدرس: خوزستان، اهواز، کیانپارس، خیابان چمران، خیابان اسفند شرقی

3. مجتمع قضایی شهید تندگویان

از دیگر مراجع قضایی شهرستان اهواز می توان به مجتمع قضایی شهید تندگویان اشاره کرد. این مجتمع قضایی همانند دیگر دادگاه ها شعبه های مختلف بسیار زیادی دارد که مسئول رسیدگی به پرونده ها می باشند. قضات باتجربه این مجتمع قضایی در شعبات مختلف به قضاوت می پردازند.

شماره تلفن: 06133361726 / 06133361727

آدرس: اهواز، خرم کوشک، ابتدا نیوساید، مجتمع قضایی شهید تندگویان

4. محتمع قضایی تصادفات

مجتمع قضایی تصادفات از دیگر دادگاه های اهواز است. مسئولیت رسیدگی به جرایم مربوط به تصادفات به عهده این دادگاه است. پرونده های مربوط به تصادفات اغلب به این دادگاه مرجوع می شوند تا قضات فعال و باتجربه در این زمینه اظهار نظر نمایند.

تلفن تماس: 93 – 3330790

آدرس: اهواز، خیابان سقراط، نبش پودات، ساختمان مجتمع قضایی تصادفات

5. مجتمع قضایی شهید باهنر

از دیگر دادگاه های اهواز که مسئولیت رسیدگی به دعاوی مختلف را به عهده دارد می توان به مجتمع قضایی شهید باهنر اشاره کرد. این دادگاه دارای بخش های مهم زیر می باشد:

  • دفتر معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری خوزستان
  • معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم
  • دفتر دادستان و دفتر کل دادسرا
  • دبیرخانه کارگروه نظارت بر حقوق عامه
  • دبیرخانه ستاد پیگیری سیاست های اقتصاد مقاومتی
  • دیوان عدالت اداری اهواز

آدرس: اهواز، کوی نبوت، بلوار دعبل خزائی، ساختمان مجتمع قضایی شهید باهنر

مجتمع قضایی شهید باهنر

6. مجتمع شورای حل اختلاف

یکی از مهمترین دادگاه های اهواز که مسئول رسیدگی به دعاوی مالی و غیر مالی است، شورای حل اختلاف اهواز می باشد. در صورتی که امکان صلح و سازش در رابطه با مسائل و مشکلات مختلف وجود داشته باشد پرونده به شورای حل اختلاف مرجوع می شود. شورای حل اختلاف به طور معمول به قضاوت و حل اختلاف در این مسائل می پردازد. در این مجتمع دفتر مدیریت توسعه حل اختلاف استان خوزستان و معاونت ارتباط مردمی دادگستری استان قرار گرفته اند. این شعبه دارای شعبه های مختلف در سطح استان خوزستان و شهرهای مختلف می باشد.

شماره تلفن: ۳۳۳۳۷۵۹۲

آدرس: اهواز، کیانپارس، خیابان 17 غربی

کلام آخر

در صورت نیاز می توانید به دادگاه های اهواز موجود در این لیست مراجعه کنید و شکایات خود را مطرح کنید. دادگاه ها در انواع مختلف وجود دارند و هر یک صلاحیت رسیدگی به برخی پرونده ها را دارا می باشند. در صورت ارائه شکایت به مرجع نادرست، با رد شکایت مواجه خواهید شد و شکایت شما مورد رسیدگی و پیگیری قرار نخواهد گرفت.

3.7/5 - (3 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا