تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

لیست کامل دادگاه های قم +【شماره تماس و آدرس】⚖️

دادگاه های قم مهمترین مراجع قضایی این شهر محسوب می شوند. هدف از تشکیل دادگاه ها برپایی عدالت و حفظ حقوق افراد و پیشگیری از پایمال شدن مطالبات آن ها می باشد. همانطور که اطلاع دارید حضور در دادگاه و دفاع از حقوق خود در مقابل قاضی که از تبحر بالایی در زمینه انواع پرونده ها برخوردار است امری دشوار است. از این رو برای حل این مسئله تنها راهکار دریافت کمک از بهترین وکیل قم می باشد. وکلای حرفه ای و حاذق می توانند از حق شما در دادگاه دفاع کنند.

لیست دادگاه های قم

در این بخش قصد داریم به صورت ویژه اطلاعاتی در رابطه با دادگاه ها، دادسراها و مراجع قضایی ذی ربط ارائه دهیم. مهمترین دادگاه های قم را با ذکر آدرس و شماره تلفن در این بخش معرفی خواهیم کرد. ساکنین این شهر و افرادی که به مراجعه حضوری به این دادگاه ها نیاز دارند می توانند در صورت نیاز به راحتی به این اطلاعات دسترسی پیدا کنند. در صورت کسب اطلاع از آدرس این دادگاه برای حل دعاوی کیفری و حقوقی خود دیگر دچار سردرگمی نخواهید شد.

1. دادگستری کل استان قم

یکی از مهمترین دادگاه های قم، دادگستری کل قم می باشد. این دادگاه موظف به رسیدگی به اعتراضات وارده نسبت به احکام صادره از دادگاه، محاکم تجدید نظر و جرائم دادگاه کیفری می باشد. حوزه ریاست این دادگاه را رئیس کل و معاونین قضایی، معاونت فناوری اطلاعات و برنامه ریزی تشکیل می دهند. این دادگاه همچنین وظیفه تشخیص مغایرت آراء با مسلمات فقه را دارد.

شماره تلفن: 02536628811

آدرس: قم، میدان آزادگان، بلوار شهید عابدی

دادگستری کل قم

2. دادگاه انقلاب قم

از دیگر دادگاه های قم می توان به دادگاه انقلاب قم اشاره کرد. این دادگاه موظف به رسیدگی به تمام دعاوی خانوادگی می باشد. لازم به ذکر است که این دادگاه سرپرستی تمامی شعب 1 تا 11 خانواده، مشاوره بهزیستی، اداره ارشاد و معاضدت های قضایی را به عهده دارد. زمینه فعالیت این دادگاه رسیدگی به جرایم و شکایات کیفری می باشد.

شماره تلفن: 02537707564

آدرس: قم، انتهای خیابان شهید لواسانی، نبش زندان

دادگاه انقلاب قم

3. مجتمع قضایی پردیسان

از دیگر شعب دادسرا و مجتمع های قضایی قم می توان به مجتمع پردیسان اشاره کرد. این دادگاه در شهرک پردیسان این شهر واقع شده است و مسئول رسیدگی به انواع شکایات کیفری می باشد.

شماره تلفن: 02532815155

آدرس: قم، شهرک پردیسان، پشت مجتمع فرهنگی ورزشی شهید بهشتی

4. دادگاه های جزائی قم

از دیگر دادگاه های قم می توان به دادگاه های جزائی این شهر اشاره کرد. این دادگاه به صورت تخصصی موظف به رسیدگی به دعاوی کیفری نوع 2 می باشد. این جرائم شامل موارد زیر هستند:

  • سرقت تعزیری
  • شرب خمر تعزیری
  • تصرف عدوانی کیفری
  • کلاهبرداری

این دادگاه در خیابان ساحلی واقع شده است و انواع جرایم کیفری عمومی را مورد رسیدگی قرار می دهد. برای طرح شکایات کیفری خود بهتر است قبل از هر گونه اقدامی از بهترین وکیل کیفری در قم مشورت دریافت نمایید. بهترین وکلای کیفری قم در این زمینه راهنمایی های لازم را به شما ارائه می دهند.

شماره تلفن: 02537758080

آدرس: قم، خیابان ساحلی، نبش خانه معلم، مجتمع قضایی دادگاه های کیفری دو شهرستان قم

5. مجتمع قضایی شهید قدوسی

یکی از مهمترین دادگاه های قم، مجتمع قضایی شهید قدوسی می باشد. این مجتمع قضایی به صورت تخصصی دعاوی حقوقی در زمینه خانواده همچون طلاق، نفقه و مهریه را مورد رسیدگی قرار می دهد. شما می توانید شکایت نفقه فرزند دختر از پدر را در این دادگاه مطرح نمایید.

شماره تلفن: 02538833816

آدرس: قم، ابتدای خیابان توحید، بعد از پل

نحوه اعتراض به رای دادگاه تجدید نظر

برای اعتراض به رای دادگاه تجدید نظر که رای آن قطعی، باید شرایط خاصی وجود داشته باشد. طرفین دعوا در صورتی قادر به اعتراض به رای دادگاه می باشند که از طریق یکی از روش های واخواهی اعاده دادرسی یا فرجام خواهی کنند. فرد در این شرایط می تواند به دفاتر خدمات قضایی به صورت حضوری مراجعه کند و درخواست اعتراض خود را ثبت نماید. لازم به ذکر است که فرجام خواهی یا اعاده دادرسی در دعاوی حقوقی و کیفری انجام می گیرد.

پس از رسیدگی مجدد در دادگاه تجدید نظر و صدور رای نهایی ممکن است طرفین دعوا نسبت به نتیجه دادگاه اعتراض داشته باشند. با توجه به نهایی بودن حکم دادگاه در شرایط خاص می توان اعتراض خود را نسبت به آن اعلام کرد. یکی از روش های اعتراض نسبت به رای نهایی، فرجام خواهی است و فرد می تواند با توجه به تطابق یا عدم انطباق رای با موازین شرعی و قانونی درخواست فرجام خواهی را ارائه دهد. مفاد 369 و 368 قانون آیین دادرسی به این موضوع اختصاص دارند. در این مفاد به شرایط زیر پرداخته شده است:

اگر دادگاه صادرکننده رای نسبت به موضوع پرونده صلاحیت کافی نداشته باشد طرفین دعوا می توانند اعتراض خود را نسبت به آن اعلام نمایند. این صلاحیت ممکن است ذاتی یا محلی باشد.

  • عدم انطباق رای صادره با مقررات و موازین شرعی
  • مغایرت آرا با یکدیگر
  • وجود تناقض در تحقیقات انجام شده و عدم توجه به دفاعیات طرفین

هدف از تشکیل دادگاه های قم

به طور کلی می توان گفت دادگاه یکی از مهمترین مراجع قضایی می باشد که هدف از تشکیل آن برپایی عدالت می باشد. اعضای دادگاه را قاضی، منشی، مستشار و دیگر پرسنل تشکیل می دهند. پس از تایید جرم صورت گرفته در دادسرا در دعاوی کیفری یا ارائه شکایت نامه در رابطه با دعاوی حقوقی به مرجع قضایی از طریق دفاتر خدمات الکترونیک، دادگاه های قم موظف هستند با توجه به صلاحیت خود موضوع مورد نظر را مورد رسیدگی قرار دهند.

کلام آخر

به طور کلی می توان گفت دادگاه های قم به دو دسته کیفری و حقوقی طبقه بندی می شوند. قانون آیین دادرسی کیفری و مدنی کشور صلاحیت و حوزه فعالیت این دادگاه ها را مشخص نموده است. در تمامی شهرها انواع دادگاه ها وجود دارند و ما در این جا مهمترین دادگاه های شهر قم را به شما معرفی نمودیم. در شهر قم دادگاه های بسیار زیادی وجود دارند که شما با توجه به موقعیت و مکان سکونت خود در این شهر و در نظر گرفتن آدرس دادگاه ها می توانید نزدیک ترین دادگاه مربوط به دعاوی مد نظر خود را پیدا نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا