تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیطلاق

شکایت نفقه فرزند دختر از پدر چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

ممکن است تاکنون عبارت نفقه را بارها شنیده باشید. در اکثر مواقع هنگامی مواجهه خانواده ها با معضلات معیشتی و در مضیقه بودن افراد خانواده برای تامین مخارج زندگی خود توسط سرپرست خانواده، بحث نفقه پیش می آید. اما آیا امکان پیگیری عدم پرداخت نفقه دختر به صورت قانونی وجود دارد. نحوه طرح شکایت نفقه فرزند دختر از پدر چگونه است؟

هزینه مورد نیاز طرح شکایت نفقه فرزند دختر از پدر

صلاحیت رسیدگی به شکایت نفقه فرزند دختر از پدر به عهده دادسراهای عمومی می باشد. هزینه دادرسی نیز با توجه به نحوه شکایت مرجوع به این مرجع تعیین می شود. هزینه دادرسی برای طرح شکایات کیفری بالا و سنگین نیست. به طور کلی می توان گفت هزینه دادرسی از مرحله ثبت شکایت تا صدور رای و هزینه مرحله اجرا، تعرفه های حق الوکاله در صورت اخذ وکیل، هزینه های کارشناسی و هزینه های ثبت شکواییه سالانه توسط سازمان برنامه و بودجه اعلام می شود. به منظور کسب اطلاع از تعرفه خدمات قضایی در سال 1402 می توان به قانون بودجه کشور مراجعه نمود.

هزینه شکایت نفقه فرزند دختر از پدر

زمان مورد نیاز برای پیگیری شکایت نفقه فرزند دختر از پدر

جرم ترک انفاق از جمله جرایم مستمر می باشد از این رو به فرصت و زمان خاص محدود نمی باشد. هر موقع پدر از پرداخت نفقه فرزند دختر خودداری نماید و به آن دلیل دختر دچار تنگ دستی و عسرت شود، امکان طرح شکایت نفقه فرزند دختر از پدر در مراجع قضایی وجود دارد. حجم زیادی از پرونده های قضایی دادگاه ها مربوط به طرح شکایت ترک انفاق هستند. از آنجا که هر روزه شاهد طرح این شکایات در محاکم قضایی مختلف هستیم، باید عنوان کرد تخمین زمان آغاز و اتمام طرح شکایت به صورت دقیق غیر قابل پیش بینی است. کارشناسی های متعدد مورد نیاز در این جرم زمان مورد نیاز برای رسیدگی به این پرونده ها را افزایش می دهد.

به منظور پیشگیری از رد شکایت همواره توصیه می شود قبل از طرح این شکایت، از بهترین وکیل حقوقی در شیراز فعال در حوزه مسائل خانوادگی مشورت نمایید. دریافت مشاوره از وکیل حقوقی به شما کمک خواهد کرد تا مسیر موفقیت پرونده خود را بررسی کنید.

معیار تعیین میزان نفقه فرزند دختر

پس از ثبت شکایت نفقه فرزند دختر از پدر در مراجع قضایی، مراحل رسیدگی به پرونده آغاز می شود. در صورت پذیرش پدر برای پرداخت نفقه دختر، برای تعیین میزان نفقه دو راهکار وجود دارد:

  • پدر و فرزند به توافق دست یابند
  • در صورت عدم ایجاد توافق بین طرفین دعوا، میزان نفقه توسط کارشناس تعیین خواهد شد.

کارشناس طبق نیازهای فرزند و وضعیت اجتماعی پدر میزان نفقه را مشخص می کند. پدر موظف به پرداخت میزان نفقه مشخص می باشد. بدون شک هر چه وضعیت اجتماعی و اقتصادی پدر مناسب باشد، میزان نفقه بیشتر خواهد بود. مراحل طرح شکایت از پدر در رابطه با نفقه مانند دیگر شکایات مالی می باشد. به این صورت که با ارائه دادخواست فرد، روند قضایی آغاز می گردد و کار توسط دادگاه های خانواده پیگیری می شود. این شرایط برای تعیین میزان نفقه زوجه نیز صدق می کنند.

به طور کلی می توان گفت ارتباط خونی و خانوادگی موجود بین والدین و فرزندان از پیگیری حق و حقوق قانونی آن ها ممانعت نمی کند. در صورت پایمال شدن حقوق خود امکان طرح شکایت فرزند از پدر یا مادر وجود دارد. موضوع در نهایت از طریق مراجع قانونی و قضایی پیگیری خواهند شد و به سرانجام خواهند رسید.

از مهمترین مواردی که باعث تشکیل پرونده های شکایت از والدین در محاکم می شوند می توان به عدم پرداخت نفقه اشاره کرد. امکان پیگیری این موضوع به صورت قانونی وجود دارد. شکایت نفقه به دیگر شکایات مالی مربوط می باشد و در دادگاه های حقوقی بررسی می شود.

فرزندان تا چه سنی مستحق دریافت نفقه از پدر هستند؟

برای نفقه فرزندان در شرع و قانون سن مشخصی در نظر گرفته نشده است. تا زمان پیدا کردن شغل و درآمد مشخص توسط فرزند، پدر موظف به پرداخت نفقه ایشان می باشد. البته لازم به ذکر است که در پرداخت نفقه دختر و پسر تفاوت هایی وجود دارد. دختر حتی در سنین بالا اگر استقلال مالی نداشته باشد یا ازدواج نکند، قادر به دریافت نفقه از پدر خود خواهد بود. برخی فقها و حقوقدانان در رابطه با پسران عقیده دارند که پس از سن رشد، پدر تکلیف شرعی برای پرداخت نفقه ایشان نخواهد داشت.

طبق قانون مدنی و مطابق مفاد 1208 و 1210، سن رشد زمان رسیدن فرزند به بلوغ جنسی و عقلی کامل می باشد. در این حالت فرد در این شرایط قادر به در اختیار گرفتن و استفاده اموال خود به شکل عاقلانه می باشد. ماده 1210 قانون مدنی عنوان می کند، بلوغ اماره رشد است و در این زمینه عنوان می کند: پس از رسیدن افراد به سن بلوغ به عنوان جنون یا عدم رشد نمی توان آن ها را محجور محسوب کرد. تنها در صورتی می توان این کار را انجام داد که عدم رشد یا جنون ایشان ثابت گردد.

وضعیت خاص اجتماعی و اقتصادی اقشار جامعه باعث شده فرزندان حتی پس از رسیدن به سن رشد استقلال مالی نداشته باشند. جوانان در دوران خدمت سربازی و در صورت ورود به مراکز تحصیلی دانشگاهی و مراکز عالی به حمایت مالی خانواده خود به ویژه پدر نیاز دارند. با احراز این شرایط و برای این فرزندان مرجع قضایی ممکن است نفقه در نظر بگیرد.

مدارک مورد نیاز برای طرح این شکایت

برای طرح شکایت نفقه فرزند دختر از پدر باید تمام مدارک و مستندات بیانگر عدم پرداخت نفقه پدر را به دادگاه خانواده ارائه داد. برای پوست مدارک مورد نیاز طرح این شکایت و تنظیم شکواییه می توان با بهترین وکیل خانواده در شیراز مشورت کرد. به خاطر داشته باشید که برای اثبات دعاوی مختلف می توان از اقرار، شهادت، قسامه و سوگند استفاده کرد. علم و آگاهی قاضی نیز در پرونده های بسیار زیادی تاثیر قابل توجهی دارد.

مدارک مورد نیاز طرح شکایت

کلام آخر

در صورت عدم دستیابی به نتیجه مطلوب از طرح شکایت نفقه فرزند دختر از پدر و عدم دستیابی به حقوق از دست رفته خود، توصیه می شود با بهترین وکیل شیراز که در این زمینه تجربه کافی دارد مشورت نمایید. ممکن است مسائلی پیش آیند که از نظر شما عادی باشند اما از نظر وکلا از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. این مسائل ممکن است در روند پرونده تاثیر قابل توجهی داشته باشند. وکلای باتجربه و صادق می توانند در رابطه با موارد مهم شما را آگاه سازند.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا