تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

شکایت از چک برگشتی قدیمی چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

صدور چک برگشتی از نظر قانون جرم محسوب می شود و دارنده قادر به طرح شکایت از چک برگشتی قدیمی می باشد. برای طرح این شکایت باید شکواییه تنظیم کرد. به منظور تنظیم شکواییه برای طرح این شکایت ابتدا باید به دفاتر الکترونیک قضایی مراجعه نمود. در نهایت شکواییه به دادسرا صالح مرجوع خواهد شد. شما می توانید با رعایت مهلت قانونی از زمان دریافت گواهی به دادسرا صالح مراجعه نمایید و شکایت خود را با این موضوع مطرح نمایید. تمام مدارک و مستندات مورد نیاز همچون گواهی بانک باید به شکواییه ضمیمه شوند و به دادسرا ارسال گردند. رسیدگی به شکایت از چک برگشتی قدیمی تنها از لحاظ کیفری به عهده دادسراست. دادسرا تنها مجاز به رسیدگی به صدور چک بلامحل از لحاظ کیفری می باشد و مطالبه حقوقی دارنده چک توسط دادسرا انجام نمی گیرد.

برای مطالبه حقوقی چک برگشتی باید دادخواست ارسال نمایید. دادخواست باید در مدت زمان مشخص به دادگاه حقوقی ارسال گردد تا در نهایت رسیدگی های مورد نیاز انجام گیرند. شما می توانید راهنمایی های لازم در این زمینه را از بهترین وکیل وصول مطالبات در تهران دریافت نمایید.

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل تهران کلیک کنید

نحوه تنظیم شکواییه برای طرح شکایت از چک برگشتی قدیمی

به منظور طرح شکایت از چک برگشتی باید شکواییه را به مراجع صالح ارسال نمایید تا به جرایم صورت گرفته رسیدگی شود. برای تهیه و تنظیم شکواییه باید مجموعه ای از قواعد و مقررات دادرسی رعایت گردند. در صورت عدم تنظیم شکواییه به نحو صحیح، مراجع صالح شکایت را رد خواهند کرد و در نهایت ترتیب اثر صورت نخواهد گرفت. هر فردی قادر به تنظیم شکواییه یا شکایت نامه نمی باشد و تهیه آن باید به افراد متخصص واگذار گردد. با رعایت نکات مهم و قواعد خاص هنگام تنظیم شکواییه مراجع قضایی با سرعت بیشتر قادر به رسیدگی به پرونده شما خواهند بود. این امر باعث می شود در مدت زمان کوتاه به نتایج مطلوب دست یابید. برای تنظیم شکایت از چک برگشتی قدیمی توصیه می شود با افراد متخصص در این حوزه مشورت کنید.

تنظیم شکواییه برای شکایت از چک برگشتی

تهیه و تنظیم شکواییه چک برگشتی قدیمی را می توان به وکلای حرفه ای در وب سایت مستر وکیل سپرد. وکلای این وب سایت در زمینه تنظیم انواع اوراق قضایی همچون شکواییه، دادخواست، لوایح دفاعیه از تجربه نسبتا بالایی برخوردار هستند از این رو در ارائه انواع شکایت نامه همچون شکایت از چک برگشتی قدیمی می توانند به شما کمک کنند. تنظیم شکواییه نیازمند رعایت اصول و تشریفات قانونی خاص است از این رو توصیه می شود تهیه این اوراق را به وکلای حرفه ای وب سایت ما بسپارید.

مراجع صالح رسیدگی به شکایت از چک برگشتی قدیمی

مراجع قضایی کیفری صلاحیت رسیدگی به شکایت از چک برگشتی قدیمی را دارند. طبق قانون صدور چک تمام شکایات، دعاوی جزایی و حقوقی مربوط به چک در دادسرا و دادگاه مورد رسیدگی قرار می گیرند. رسیدگی این شکایات توسط دادگاه باعث می شود تا دادرسی با سرعت بالا و خارج از نوبت انجام گیرد. دارنده چک قادر به مطالبه وجه چک، ضرر و زیان خود در دادگاه کیفری مرجع رسیدگی می باشد. مراجع قضایی باید تحقیقات و رسیدگی های مورد نیاز خود را آغاز نمایند.

مراجع صالح شکایت از چک برگشتی

دادسرای محل صدور گواهی عدم پرداخت وجه چک صلاحیت رسیدگی به شکایت از چک برگشتی قدیمی را دارد. تحقیقات مقدماتی از تمام اشخاص مربوط به صدور چک برگشتی توسط دادسرا صالح انجام می گیرد. پس از تکمیل تحقیقات پرونده برای صدور رای به دادگاه صالح مرجوع می شود. دادگاه محل صدور گواهی عدم پرداخت در حقیقت همان دادگاه صالح رسیدگی به این شکایات است که با توجه به تحقیقات صورت گرفته قادر به صدور رای مقتضی خواهد بود.

زمان و هزینه مورد نیاز برای طرح این شکایت

برای طرح شکایت از چک برگشتی قدیمی باید هزینه هایی پرداخت شوند. هزینه و زمان مورد نیاز برای طرح این شکایت تا حد زیادی به نوع آن وابسته می باشد. طرح این شکایت قبل از هر چیز به تنظیم شکواییه نیاز دارد که بهتر است تهیه و تنظیم آن را به وکلای متخصص حقوقی سپرد. هزینه مورد نیاز برای طرح این شکایت متغیر است و امکان در نظر گرفتن معیار ثابت و مشخص برای آن وجود ندارد. رسیدگی به این شکایات ممکن است مدت زمان طولانی در دادسرا طول بکشد و برای تعیین تکلیف پرونده و ارجاع آن به دادگاه باید چند ماه انتظار کشید. سایت مستر وکیل این شرایط را برای شما مهیا ساخته است تا در بهترین شرایط ممکن بتوانید شکایت از چک برگشتی را مطرح نمایید.

مهلت قانونی طرح این شکایت

اگر قصد طرح شکایت از چک برگشتی قدیمی را دارید باید بدانید که در صورت عدم رعایت مهلت قانونی از سوی دارنده چک امکان طرح این شکایت توسط صادرکننده وجود نخواهد داشت. شاکی با استفاده از روش های حقوقی و ثبتی می تواند برای طرح شکایت علیه صادرکننده به دلیل صدور چک برگشتی اقدام نماید. قانونگذار برای طرح این شکایت دو مهلت شش ماهه مشخص کرده است. دارنده باید در رابطه با این موارد اطلاعات کافی داشته باشد. مهلت های مشخص شده برای طرح این شکایت شامل موارد زیر می باشند:

  • مهلت قانونی برای دریافت چک برگشتی

یکی از مهلت های قانونی مشخص شده برای طرح شکایت از چک برگشتی قدیمی شش ماه از تاریخ سررسید چک می باشد. دارنده چک از تاریخ سررسید چک 6 ماه فرصت دارد تا چک را برگشت زده و گواهی مربوطه را از بانک دریافت نماید. در صورت عدم وصول چک هنگام مراجعه دارنده برای نقد کردن آن به بانک به دلایل مختلف از لحاظ قانونی چک برگشت خواهد خورد و گواهی به ایشان اعطا می شود. از طریق این گواهی شاکی قادر به طرح شکایت از صاحب چک می باشد. در صورت گذشتن مهلت شش ماهه از تاریخ سررسید چک و عدم مراجعه دارنده به بانک و عدم دریافت گواهی، امکان طرح شکایت از چک برگشتی قدیمی برای صاحب چک وجود خواهد داشت.

مهلت قانونی طرح شکایت

  • مهلت شش ماهه برای ثبت شکایت در دادسرا

دارنده چک پس از دریافت گواهی مورد نظر 6 ماه فرصت دارد نسبت به اقامه دعوا کیفری اقدام نماید. شاکی در این مدت زمان فرصت دارد تا با در اختیار داشتن گواهی برگشت چک و دیگر مدارک مورد نیاز شکایت خود را در دادسرا مطرح نماید.

کلام آخر

با توجه به تخلفات گسترده در حوزه صدور چک، دارندگان چک در صورت در اختیار داشتن مدارک کافی از صاحب چک قادر به طرح شکایت از چک برگشتی قدیمی می باشند.

5/5 - (2 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا