تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

شکایت از موبایل فروشی چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

یکی از اصناف موجود در کشور که بنا به دلایل مختلف ممکن است مرتکب تخلف شود، موبایل فروشی است. در صورت عدم رضایت از موبایل خریداری شده، می توانید شکایت از موبایل فروشی را مطرح کنید. صنف فروشندگی موبایل از جهات مختلف به عنوان یکی از مشاغل حساس و مهم شناخته می شود و تخلف فروشنده موجب طرح شکایت علیه آن ها می شود. امکان بروز تخلف در تمام اصناف کاری وجود دارد و به صنف موبایل فروشی محدود نمی شود. بر اساس بررسی های صورت گرفته، اکثر تخلفات اصناف کاری به گران فروشی مربوط می باشند و امکان دارد فروشنده موبایل محصولات خود را با قیمت بالاتر از نرخ مصوب بفروشند.

فروش گوشی معیوب و یا دست دوم به جای فروش موبایل اورجینال از دیگر تخلفات این صنف محسوب می شوند. برخی از فروشندگان با هدف سوء استفاده از مشتری، موبایل دست دوم یا کار کرده را به جای موبایل آکبند و نو به مشتری می فروشند و در مقابل هزینه بیشتر دریافت می کنند.

روش های طرح شکایت از موبایل فروشی

مرجع صالح پیگیری شکایت از موبایل فروشی تا حد زیادی به موضوع شکایت وابسته می باشد. با توجه به موضوع شکایت، مراجع صالح رسیدگی به شکایت در این حوزه طبقه بندی می شوند. اکثر تخلفات این صنف به گران فروشی و ارائه محصولات بی کیفیت به مشتری مربوط می باشند. برای طرح شکایت از موبایل فروشی در قانون مراجع مختلف تعیین شده اند. از طریق روش های زیر می توان این شکایت را مطرح کرد:

مراجع شکایت از موبایل فروشی

اتحادیه صنف دستگاه های مخابراتی

اتحادیه صنف دستگاه های مخابراتی یکی از روش های رایج شکایت از موبایل فروشی می باشد. این اتحادیه موظف به رسیدگی شکایات ثبت شده از موبایل فروشی هستند. این اتحادیه تنها به شکایات حوزه موبایل فروشی رسیدگی نمی کند بلکه قادر به بررسی تخلفات صنف دستگاه های مخابراتی نیز می باشد. اگر مشتری بنا به دلایل مختلف از مراکز فروش موبایل رضایت کافی نداشته باشد، از طریق اتحادیه صنف دستگاه های مخابراتی می تواند اقدامات لازم را برای طرح این شکایت انجام دهد.

واحد مربوطه در اتحادیه پس از ثبت شکایات در این زمینه اقدامات لازم را برای رسیدگی و پیگیری موضوع انجام می دهد. از لحظه ثبت شکایت تا اعلام رای نهایی رسیدگی به تخلفات مربوطه، پروسه نسبتا طولانی وجود دارد. بررسی های لازم ممکن است چندین ماه طول بکشد. از این رو افراد شاکی نباید انتظار داشته باشند که در طول چند روز درخواست آن ها مورد رسیدگی قرار گیرد و نتیجه مورد نظر اعلام گردد.

سازمان تعزیرات حکومتی

سازمان تعزیرات حکومتی یکی از مراجع صالح رسیدگی به شکایت از موبایل فروشی یا شکایت از لوازم خانگی فروش با موضوع گران فروشی می باشد. اگر فروشنده موبایل مرتکب این تخلف شود، پیگیری های لازم را باید از طریق تعزیرات حکومتی انجام دهد. مشتری می تواند این تخلفات را به اطلاع تعزیرات برساند تا بررسی های لازم انجام گیرند.

مراجع قضایی

اگر شخص خاطی مرتکب تخلفی شود که زمینه حقوقی یا کیفری داشته باشد، شکایت از موبایل فروشی را می توان از طریق مراجع قضایی پیگیری کرد. در صورت بروز مشاجره لفظی بین فروشنده و مشتری در رابطه با محصول خریداری شده و توهین فروشنده به مشتری، ادامه یافتن گفتگوها و مورد ضرب و شتم قرار گرفتن خریدار، مراجع قضایی کیفری صلاحیت رسیدگی به این شکایات را دارند. زیرا توهین، ضرب و شتم طبق قانون جرم محسوب می شوند. برای سرعت بخشیدن به روند پیگیری پرونده در این شرایط می توان با بهترین وکیل کیفری در کرج مشورت کرد. برای طرح این شکایت شاکی ابتدا باید شکواییه تنظیم کند و آن را در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت کند.

نحوه تنظیم شکواییه

برای طرح شکایت از موبایل فروشی ابتدا باید شکایت نامه مربوط به مشکل موجود را تنظیم نمایید. در صورت عدم تنظیم شکواییه به صورت اصولی و صحیح، مراجع ذی صلاح شکایت را رسیدگی نخواهند کرد. نخستین و مهمترین گام طرح این شکایت، ثبت و ارائه شکایت نامه می باشد. از این رو در صورت تمایل به رسیدگی شکایت خود در اسرع وقت و بدون وجود مشکل خاص، توصیه می شود با رعایت اصول قانونی نسبت به تنظیم شکواییه اقدام نمایید. همواره توصیه می شود تنظیم شکواییه را به بهترین وکیل حقوقی در کرج بسپارید. شما می توانید تهیه و تنظیم شکواییه مربوط به اصناف مختلف را در اختیار متخصصین وب سایت مستر وکیل قرار دهید.

دلایل طرح این شکایت

بروز تخلف توسط فروشنده در این حیطه کاری زمینه را برای طرح شکایت توسط مشتری فراهم می سازد. شخص فعال در زمینه فروش موبایل، باید محصولات خود را به نحوی بفروشد که مشتری از کیفیت و نحوه ارائه خدمات رضایت داشته باشد. شکایت از موبایل فروشی در اکثر مواقع به بحث تخلفات صنف گوشی مربوط است. اگر فروشنده رفتاری انجام دهد که جنبه کیفری یا حقوقی داشته باشد، این شکایت را می توان در مرجع قضایی صالح مطرح کرد.

دلایل شکایت از موبایل فروشی

1. فروش موبایل کارکرده به جای نو

فروش گوشی دست دوم به جای گوشی اصل، تخلف محسوب می شود و خریدار طبق قانون برای حمایت از حقوق خود می تواند شکایت از موبایل فروشی را مطرح کند. علائمی روی موبایل وجود دارند که نمایانگر اصل بودن محصول می باشند. افراد سودجو با استفاده از روش های مختلف می توانند این علائم را از روش گوشی حذف کنند و آن ها را با قیمت های بالا به مشتری عرضه کنند. برای پیشگیری از بروز این مشکل هنگام خرید موبایل، بهتر است به مراکزی مراجعه نمایید که معتبر باشند و در زمینه فروش انواع موبایل با برندهای مختلف سابقه بالا داشته باشند.

2. وجود خرابی در گوشی

بحث وجود خرابی در گوشی و فروش آن به مشتری دلیل دیگر طرح شکایت از موبایل فروشی می باشد. در این مواقع نمی توان عنوان کرد که فروشنده از وجود نقص در موبایل اطلاع نداشته است. بلکه با قصد و نیت قبلی اقدام به فروش این موبایل نموده است. فروشنده باید از فروش گوشی های خراب حتی نو خودداری نماید و آن را به عنوان یکی از محصولات فروشی خود در نظر نگیرد. عدم نارضایتی مشتری از خرید موبایل و محصولات جانبی آن باعث شده مراجع مربوطه نظارت های خود را به صورت قابل توجه افزایش دهند و در این زمینه کمتر تخلف مشاهده خواهیم کرد.

کلام آخر

با توجه به این موضوع که طرح شکایت از موبایل فروشی از طریق مراجع قانونی اندکی زمان بر است و به رعایت مجموعه ای از موارد قانونی نیاز دارد و اصول دادرسی مشخص باید رعایت شوند، بهتر است برای طرح این شکایت از وکیل آنلاین متخصص در این زمینه کمک خواست.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا