تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

لیست کامل دادگاه های اردبیل+【شماره تماس و آدرس】⚖️

به طور کلی می توان گفت دستگاه قضایی کشور متشکل از مجموعه دادگاه ها و محاکم قضایی هر کشور می باشد. تمامی مراجع و محاکم که صلاحیت رسیدگی به مشکلات و مسائل حقوقی با توجه به قوانین را دارند این مجموعه را تشکیل می دهند. برای حل اختلافات موجود می توان به دادگاه ها مراجعه کرد که طبق قوانین حاکم بر کشور فعالیت می کنند. این امور به طور معمول توسط افرادی انجام می شوند که علم و توانایی لازم را دارند. این افراد توانا در حقیقت همان قضات می باشند که با تکیه بر دانش و تجربه خود بین مراجعین قضاوت می کنند. در ادامه با دادگاه های اردبیل یکی از شهرهای وسیع کشور بیشتر آشنا خواهیم شد. همواره توصیه می شود قبل از هر گونه اقدامی با بهترین وکیل اردبیل مشورت نمایید.

لیست دادگاه های اردبیل

افراد ساکن در اردبیل ممکن است با مشکلات حقوقی مختلف مواجه شوند و اطلاع نداشته باشند که باید به کدام دادگاه و کجا مراجعه نمایند. لیست دادگاه های اردبیل را در این بخش در اختیار شما قرار خواهیم داد تا در صورت نیاز بتوانید به این مراجع مراجعه نمایید.

لیست دادگاه های اردبیل

1. مجتمع قضایی شهید بهشتی

یکی از مهمترین دادگاه های اردبیل مجتمع قضایی شهید بهشتی می باشد. این دادگاه با عنوان دادگاه انقلاب نیز شناخته می شود که تحت نظر قوه قضاییه فعالیت می کند. این دادگاه صلاحیت رسیدگی به موضوعات زیر را دارد:

 • اقدام علیه امنیت ملی
 • توهین به مقام رهبری
 • جرایم موارد مخدر و قاچاق

آدرس: اردبیل، بزرگراه شهدا، میدان شاهد، مجتمع قضایی شهید بهشتی

دادگاه انقلاب

2. شورای حل اختلاف

یکی از دادگاه های اردبیل که صلاحیت رسیدگی به پرونده های مختلف را دارد، شورای حل اختلاف این شهر می باشد. در شهرهای مختلف شعبات مختلف این شوراها وجود دارند. دعاوی حقوقی که امکان صلح و سازش در آن ها وجود دارد در این دادگاه مورد رسیدگی قرار می گیرند. البته لازم به ذکر است که موارد زیر نیز در این شوراها حل و فصل می شوند:

 • دعاوی مالی تا سقف مشخص
 • اختلافات خانوادگی

به عنوان مثال گاهی اوقات ممکن است شکایت برای گرفتن حضانت فرزند در این شورا حل و فصل شود.

آدرس: اردبیل، چهارراه امام خمینی، ساختمان توسعه حل اختلاف

3. دادگاه حقوقی اردبیل

از دیگر دادگاه های اردبیل می توان به دادگاه حقوقی یا عمومی آن اشاره کرد. پرونده های حقوقی به طور معمول به این دادگاه مرجوع می شوند. این دادگاه چندین شعبه در اردبیل دارد و خدمات قضایی را به مردم ارائه می دهد.

آدرس: اردبیل، فاز یک کارشناسان، شهرک اداری، جنب اداره کل بازرسی، مجتمع دادگاه های عمومی و حقوقی

4. دادگاه کیفری اردبیل

از دیگر دادگاه های اردبیل که موظف به رسیدگی به پرونده های کیفری این شهر می باشد، می توان به دادگاه کیفری اردبیل اشاره کرد. چندین شعبه این دادگاه در این شهر مشغول به فعالیت هستند. از جمله پرونده هایی که در این دادگاه مورد بررسی قرار می گیرند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کلاهبرداری
 • سرقت
 • جعل
 • تقلب
 • خیانت در امانت

برای پیگیری پرونده های کیفری مختلف در این دادگاه می توان از بهترین وکیل کیفری در اردبیل کمک گرفت.

آدرس: اردبیل، شهرک کارشناسان، مجتمع قضایی شهید قدوسی

5. دادگاه خانواده

یکی از دادگاه های اردبیل که در سال های اخیر در این شهر تاسیس شده است، دادگاه خانواده اردبیل می باشد. پرونده های مربوط به بخش خانواده اغلب به این دادگاه ها مرجوع می شوند. تعیین تکلیف نهایی در رابطه با پرونده های مربوط به مسائل خانواده در این دادگاه مشخص می شود و حکم نهایی نیز توسط این دادگاه صادر می گردد. از مهمترین موضوعاتی که در دادگاه خانواده اردبیل مورد قضاوت قرار می گیرند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طلاق
 • مهریه
 • حضانت فرزندان
 • استرداد جهیزیه
 • ارث و میراث

آدرس: اردبیل، میدان بسیج، خیابان فدک، جنب ساختمان مرکزی دادگستری کل استان، مجتمع دادگاه های خانواده

وظایف دادگاه های اردبیل

حکم نهایی در رابطه با پرونده های مختلف در دادگاه های اردبیل صادر می شود. صدور حکم نهایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است از این رو باید با دقت و توجه بالا نسبت به این امر اقدام کرد. در دادگاه ها نقش اصلی را قاضی ایفا می کند و با توجه به مدارک و شواهد موجود در پرونده نسبت به تعیین تکلیف پرونده اقدام می کند.

قاضی برای انجام وظایف و مسئولیت های خود باید از آگاهی های مختلف برخوردار باشد تا به خوبی قادر به انجام وظایف خود باشد. تمام دادگاه ها در قانون حقوقی ایران صلاحیت رسیدگی به دعاوی و پرونده های مختلف را دارند. البته لازم به ذکر است که دادگاه قادر به بررسی پرونده هایی که در حیطه اختیارات آن ها قرار ندارند نمی باشد. همچنین دادگاه ها تنها می توانند در رابطه با پرونده هایی حکم صادر کنند که صلاحیت آن را دارند.

در رابطه با پرونده های مربوط به وقوع جرم دادگاه باید برای افراد خاطی مجازات مشخص در نظر بگیرد. مجازات تعیین شده باید با قوانین مجازات اسلامی مطابقت داشته باشد و مناسب با جرم باشند. هنگام مراجعه به دادگاه ها برای پیشبرد اهداف خود و تسریع روند دادرسی پرونده می توان از وکلای خبره و ماهر کمک گرفت. بهترین وکیل اردبیل با قوانین و مقررات حقوقی کشور و نحوه دادرسی پرونده ها آشناست و می تواند وکالت پرونده شما را به عهده بگیرد. در این شرایط در کمترین زمان ممکن می توان به بهترین نتایج دست یافت.

دستگاه قضایی چیست؟

در قانون جمهوری اسلامی ایران، دستگاه قضایی نهادی است که تحت نظارت مستقیم رهبر قرار دارد و به صورت مستقل عمل می کند. از مهمترین وظایف این مجموعه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رسیدگی به شکایات مردم
 • نظارت بر اجرای قوانین توسط قوه مجریه
 • پیشگیری از وقوع جرم
 • برخورد با افراد خاطی
 • مجازات افرادی که به حقوق عمومی و فردی مردم تجاوز می کنند.

کلام آخر

دادگاه های اردبیل در داخل دستگاه قضایی این شهر قرار دارند و موظف به بررسی شکایات مردم و صدور رای نهایی برای برقراری عدالت و دستیابی صاحب حق به آن می باشند. نهادهای دیگری در دستگاه قضایی نیز وجود دارند که همراه دادگستری ها برای برقراری امنیت تلاش خود را به کار می گیرند و وظایف خود را انجام می دهند.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا