تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقی

لیست کامل دادگاه های تهران +【شماره تماس و آدرس】⚖️

تمامی دادگاه های تهران زیرمجموعه دادسراها می باشند. دادگاه ها تمام فعالیت خود را تحت نظر دادسراها انجام می دهند. برای انواع جرایم دادگاه های مخصوصی وجود دارند و این مرجع قضایی موظف به رسیدگی حوزه مورد نظر می باشد. در ادامه با مهمترین دادگاه های کلانشهر تهران آشنا خواهیم شد که در حیطه حقوقی و کیفری فعالیت می کنند.

آشنایی با انواع دادگاه های تهران

در کشور عزیز ما ایران انواع مختلفی از دادگاه ها فعالیت می کنند. انواع دادگاه های تهران شامل موارد زیر می باشند:

دادگاه های کیفری

دادگاه های کیفری به طور کلی شامل دادگاه های کیفری 1 و 2 می باشند و این دادگاه تنها موظف به رسیدگی به جرایم مهم کیفری در استان های مختلف می باشد. پس از اخذ بهترین وکیل کیفری در تهران می توان به این دادگاه به صورت حضوری مراجعه کرد و مشکلات خود را رفع نمود.

دادگاه حقوقی

محاکم قضایی کشور عزیز ما ایران موظف به رسیدگی به مشکلات و اختلافات مختلف اقتصادی و اجتماعی هستند. تمام خسارات ناشی از تضییع حقوق شاکی در زمینه های مختلف مالی، خانوادگی و قراردادی در این دادگاه مورد بررسی قرار می گیرند.

دادگاه های نظامی

در صورتی که متهم مرتکب جرایم مربوط به وظایف و مسئولیت های نظامی و انتظامی شود به دادگاه نظامی معرفی خواهد شد. بر اساس ماده 172 قانون اسلامی دادگاه نظامی در ایران موظف به رسیدگی به جرایم مرتبط با فعالیت های نظامی و انتظامی همچون اعضای ارتش، ژاندارمری، شهربانی و پاسداران انقلاب می باشد.

دادگاه انقلاب

پس از پیروزی انقلاب اسلامی به منظور حفظ هنجارها و ارزش ها، آرامش و امنیت کشور، متخصصین اقدام به تاسیس دادگاه انقلاب اسلامی نمودند. به خاطر داشته باشید که این دادگاه به منظور بررسی بیشتر جرایم مربوط به این حوزه و برای رسیدگی قضایی تاسیس شده است.

بهترین دادگاه های تهران کدام ها هستند؟

در این بخش با مهمترین دادگاه های تهران آشنا خواهیم شد. شما می توانید در صورت نیاز به مراجعه به دادگاه ها به آدرس و شماره تلفن آن ها به راحتی دسترسی پیدا کنید.

1. شهید بهشتی

یکی از مهمترین دادگاه های تهران، مجتمع قضایی شهید بهشتی می باشد که موظف به رسیدگی دعاوی حقوقی همچون خلع ید، تنظیم سند رسمی، تجارت، تخلیه اماکن تجاری و فسخ قرارداد مناطق 2، 11، 12 و 6 تهران است. حجت الاسلام والمسلمین امیر رضا دهقانی نیا مسئول رسیدگی به این مجتمع قضایی می باشد. حجت الاسلام دهقانی سمت خود را از دستان رئیس دادگاه های عمومی انقلاب و دادگاه های عمومی دریافت نموده است. تخصص و مهارت های این دادگاه شامل رسیدگی به شکایات، حل مشکلات حقوقی، رسیدگی به شکایات مالی و رسیدگی به شکایات اقتصادی و تجاری می باشند.

شماره تلفن: 02188895995 – 021888928431

آدرس متجمع قضایی شهید بهشتی: تهران، بالاتر از میدان فردوسی، خیابان شهید قرنی، نبش خیابان سمیه

دادگاه شهید بهشتی تهران

2. مجتمع قضایی شهید مفتح

از دیگر دادگاه های تهران که به انواع دعاوی حقوقی رسیدگی می کند می توان به مجتمع قضایی شهید مفتح اشاره کرد. این دادگاه موظف به رسیدگی به پرونده های حقوقی مناطق 5، 21 و 22 تهران می باشد. لازم به ذکر است که پرونده های مربوط به دعاوی خانوادگی مناطق 5، 22، 21، و 9 به این مجتمع قضایی مرجوع می شوند. بهترین وکیل خانواده در تهران فعال در این دادگاه می توانند بهترین راهنمایی ها را برای دستیابی به نتایج مطلوب به شما ارائه دهند. این مرکز هر روزه از ساعت 8 صبح تا 2 بعدظهر به مراجعین خدمات ارائه می دهد. روزهای پنجشنبه و جمعه این مجتمع تعطیل است.

شماره تلفن: 02144339700

آدرس دادگاه: شهر زیبا، خیابان مخابرات، پشت کانون اصلاح و تربیت

3. دادگاه انقلاب اسلامی

دادگاه انقلاب اسلامی از دیگر دادگاه های تهران می باشد که به جرایم جنایی و امنیتی همچون جنگ، فتنه، فساد ارضی و مواد مخدر می پردازد. ریاست این دادگاه به عهده سید محمد تقوی می باشد. بر اساس ماده 249 قانون آیین دادرسی کیفری، این دادگاه یکی از چهار دادگاه کیفری در قانون جمهوری اسلامی ایران می باشد. در مراکز تمامی استان ها و در صورت صلاحدید رئیس قوه قضاییه با توجه به صلاحیت شهرستان مربوطه دادگاه انقلاب تشکیل می دهد. این دادگاه قادر به رسیدگی به بسیاری از جرایم می باشد. از مهمترین تخصص ها و مهارت های این دادگاه می توان به رسیدگی به جرایم مواد مخدر، اسلحه، مهمات و اقلام، مسائل توهین به رهبران جمهوری اسلامی، مسائل مرتبط با امنیت داخلی و خارجی و موارد محاربه اشاره کرد.

تلفن تماس: 02188433668 – 02188433791

آدرس: تهران، خیابان معلم، نبش شریعتی

4. شهید قدوسی

از دیگر دادگاه های تهران می توان به مجتمع قضایی شهید قدوسی اشاره کرد. این مجتمع قضایی موظف به رسیدگی انواع دعاوی کیفری می باشد. این دادگاه دارای 24 شعبه است و به پرونده های  شکایت کیفری رسیدگی می کند. تمامی پرونده های کیفری مناطق 3، 6 و 7 شهرداری تهران در این شعبه مورد رسیدگی قرار می گیرند. از مهمترین تخصص ها و مهارت های این دادگاه می توان به حل اختلافات بین زوجین، حل اختلافات موجود بین خانواده ها، رسیدگی به شکایات حقوقی و رسیدگی به پرونده های کیفری اشاره نمود.

تلفن تماس: 02186073117 – 02186072932

آدرس دادگاه: تهران، خیابان استاد مطهری، خیابان کوه نور، خیابان هفتم، پلاک 43

5. مجتمع قضایی شهید مدرس

مجتمع قضایی شهید قدوسی یکی از مهمترین دادگاه های تهران می باشد که موظف به رسیدگی به پرونده های جنایی است. این مجتمع قضایی در شرق تهران واقع شده است. مجتمع قضایی شهید مدرس به عنوان دفتر دادسرای ویژه سرقت در شرق تهران شناخته می شود. پرونده های سرقت مناط 4 و 8 تهران در این مجتمع قضایی مورد رسیدگی قرار می گیرند. این مجتمع دارای 6 شعبه اجرایی و 13 شعبه کیفری یا جزایی می باشد. از مهمترین تخصص و مهارت های این مجتمع قضایی می توان به بررسی شکایات مربوط به سرقت اتومبیل، رسیدگی به شکایت سرقت انواع اشیا قدیمی، حل اختلافات مردم و رسیدگی به شکایات مختلف اشاره کرد.

تلفن تماس: 02177011603 – 02177311245

آدرس مجتمع قضایی: حکیمیه، بلوار بهار، خیابان سازمان آب

دادگاه شهید مدرس تهران

کلام آخر

دعاوی حقوقی و کیفری افراد توسط اشخاص صالح در نهادی به نام دادگاه مورد ارزیابی و رسیدگی قرار می گیرد. دادگاه در حقیقت محلی است که جمعی از قضات با سواد و عادل به عنوان نهاد دولتی مسائل حقوقی را مورد رسیدگی قرار می دهند. در نهایت قضات بر اساس عدالت رای نهایی را صادر می کنند. دادگاه های تهران تحت نظر دادستان مشکلات و مسائل مختلف مردم را تحت رسیدگی قرار می دهند.

3/5 - (2 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا