تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیطلاق

شکایت مهریه از طریق ثبت اسناد چگونه است؟⚖️【 آپدیت 1403 】

افزایش طلاق در سال های اخیر و رشد ارزش سکه بهار آزادی باعث شده تا بسیاری از آقایان از پرداخت مهریه خودداری نمایند. عدم پرداخت مهریه مجازات زندان را برای آن ها به همراه دارد. به زندان افتادن پدر خانواده تبعات و آثار منفی بسیار زیادی برای خانواده ها به همراه دارد. اگر مهریه زن از 110 سکه بهار آزادی بیشتر باشد، شوهر در صورت عدم پرداخت آن تا میزان 110 سکه به زندان خواهد افتاد. برای باقی سکه ها حکم زندان به پدر خانواده داده نمی شود. اما اگر زن قادر به اثبات استطاعت مالی مرد باشد می تواند باقی مهریه را نیز از ایشان دریافت نماید. این قانون برای حمایت از مرد و پیشگیری از زندانی شدن ایشان در نظر گرفته شده، طرح شکایت مهریه از طریق ثبت اسناد و دادگاه فرقی ندارد و در هر شرایط این قوانین رعایت می شوند.

هزینه طرح شکایت مهریه از طریق ثبت اسناد

هزینه دادرسی و رسیدگی به پرونده، یکی از دغدغه های افرادی است که قصد طرح شکایت مهریه از طریق ثبت اسناد را دارند. اگر زوجه تمایل به طرح شکایت خود را در دادگاه خانواده داشته باشد ابتدا باید هنگام ثبت دادخواست خود، هزینه های رسیدگی و صدور حکم را نیز پرداخت نماید. پس از صدور حکم قطعی، هزینه های مورد نیاز برای اجرای حکم نیز باید پرداخت شوند. برای وصول مطالبه مهریه در ثبت اسناد، شاکی باید هزینه حق الاجرا را پرداخت نماید. به طور معمول این هزینه 5% حق الاجرا می باشد.

هزینه طرح شکایت مهریه در ثبت اسناد

مدارک مورد نیاز برای طرح شکایت مهریه از طریق ثبت اسناد

برای طرح شکایت مهریه از طریق ثبت اسناد باید مدارک مورد نیاز زیر را با همکاری بهترین وکیل طلاق در شیراز جمع آوری نمایید و آن ها را به دوایر اجرای ثبتی ارائه دهید. از مهمترین این مدارک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مدارک شناسایی از قبیل کارت ملی و شناسنامه
  • سند رسمی نکاح
  • تکمیل فرم اجراییه

برای تکمیل فرم اجراییه باید اطلاعات زیر را درج نمایید:

  • نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، محل صدور، محل اقامت درخواست کننده اجراییه یا نماینده قانونی ایشان، نام پدر، تاریخ تولد و کد ملی
  • نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، محل اقامت متعهد، محل صدور، نام پدر، تاریخ تولد و کد ملی
  • خواسته شما که همان مطالبه مهریه است باید درج گردد و باید مشخص گردد که از این بابت تقاضای صدور اجراییه کرده اید.
  • شماره و تاریخ مستند درخواست صدور اجراییه

به خاطر داشته باشید که تقاضای صدور اجراییه برای دریافت مهریه از طریق دادگاه خانواده انجام نمی گیرد، از این رو قانونگذار به منظور رعایت عدالت و مقررات قانونی، شرایط و سخت گیری هایی تعیین نموده تا از ضایع شدن حق زوج و زوجه، جانبداری و برخورد سلیقه ای سردفتران پیشگیری شود.

شرایط طرح این شکایت در ثبت اسناد

لازم به ذکر است که دوایر اجراییه ثبتی صلاحیت رسیدگی به دعاوی مختلف را ندارند. تنها دعاوی می توانند در این دوایر مورد رسیدگی قرار گیرند که به اسناد رسمی استناد شده باشند. همچنین باید زمان مطالبه وجه و تعهد نیز فرا رسیده باشد. برای مطالبه مهریه از طریق دفاتر ثبت اسناد باید شرایط زیر وجود داشته باشند:

  • استناد مهریه به سند رسمی نکاح
  • منجز بودن مهریه و منوط نبودن آن به تحقق شرطی
  • موجل نبودن مهریه به این معنا که مهریه به زمان مشخصی منوط و مشروط نباشد.

دلایل طرح این شکایت در ثبت اسناد

طرح شکایت مهریه از طریق ثبت اسناد نسبت به طرح آن در دادگاه خانواده و با کمک بهترین وکیل خانواده در شیراز مزایایی دارد. از مهمترین این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. تشریفات رسیدگی

محاکم دادگستری برای رسیدگی به پرونده دارای تشریفات طولانی هستند و روند دادرسی از این طریق ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد. در حالی که در دفاتر ثبت اسناد تشریفات طولانی و خسته کننده وجود ندارد و روند رسیدگی به پرونده از این طریق بسیار کوتاه است. با طرح شکایت مهریه از این طریق می تواند در مدت زمان کوتاه به نتایج مطلوب دست یافت.

2. هزینه دادرسی

برای طرح شکایت مهریه در دادگاه باید دو بار هزینه دادرسی پرداخت گردد. این هزینه یک بار برای رسیدگی و صدور رای و بار دیگر برای اجرای حکم باید پرداخت گردد. در حالی که در ثبت اسناد تنها باید یک هزینه به عنوان حق الاجرا پرداخت نمایید. از دیگر مزایای طرح این شکایت از طریق ثبت اسناد می توان به ممنوع الخروج شدن مرد اشاره کرد در حالی که دادگاه این امکان را برای شما فراهم نمی کند.

هزینه دادرسی در طرح شکایت

طرح شکایت از طریق ثبت اسناد نسبت به طرح آن در دادگاه مزایای بیشماری به همراه دارد. با این وجود دعوای مطالبه مهریه بهتر است در دادگاه مطرح گردد. اگر هنگام طرح شکایت در ثبت اسناد قیمت سکه ده میلیون تومان باشد و در طول روند رسیدگی و عملیات اجرایی، قیمت سکه تا 13 میلیون افزایش یابد. ثبت اسناد به این افزایش قیمت توجه نمی کند و عملیات اجرایی طبق ده میلیون پیش می رود. در حالی که در دادگاه قیمت سکه هنگام اجرای حکم ملاک قرار می گیرد و اگر سکه هنگام اجرای حکم 13 میلیون باشد حکم بر اساس آن اجرا می گردد.

اهمیت اخذ وکیل برای پیشبرد پرونده

وکلا علاوه بر وکالت، خدمات دیگر همچون مشاوره حقوقی به شما ارائه می دهند از این رو در صورت عدم کفایت مالی برای اخذ وکیل بهتر است مشاوره حقوقی از ایشان دریافت نمایید. با مراجعه به وکلای توانمند و متخصص در زمینه خانواده می توان از اطلاعات و راهنمایی های ایشان برای شکایت مهریه از طریق ثبت اسناد بهره مند شد. مراجع ثبتی تنها به میزان درخواست شما رسیدگی می کنند که این امر حساسیت کار شما را افزایش می دهد. اگر مطالبات شما کم یا زیاد شود ممکن است از لحاظ مالی و زمانی متحمل ضرر و زیان زیاد شوید. از این رو همواره توصیه می شود با بهترین وکیل مهریه در شیراز در این زمینه مشورت نمایید.

کلام آخر

طرح شکایت مهریه از طریق ثبت اسناد از لحاظ تشریفات رسیدگی نسبت به رسیدگی آن در دادگاه خانواده کوتاه تر است. از لحاظ هزینه دادرسی نیز باید در دادگاه خانواده هزینه کمتری پرداخت نمایید. برای طرح این شکایت در ثبت اسناد باید تنها هزینه حق الاجرا پرداخت گردد.

5/5 - (1 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا