تبلیغات در مستر وکیل
دانستنی‌های حقوقیکیفری

چگونه از ثبت احوال شکایت کنم؟ ⚖️【 آپدیت 1403 】

در صورت بروز تخلف توسط سازمان ثبت احوال می توان علیه آن شکایت مطرح کرد. امکان طرح این شکایت از روش های مختلف امکان پذیر می باشد. از جمله این روش ها می توان به بازرسی این سازمان، سامانه پاسخگویی آن، سامانه شکایت ثبت احوال، حراست سازمان و ورود به سامانه ثبت احوال با کد ملی اشاره کرد. از مهمترین ادارات و سازمان های کشور می توان به ثبت احوال اشاره کرد که وظایف مختلفی به عهده دارد. این سازمان به عنوان زیر مجموعه وزارت کشور فعالیت می کند. از این رو بروز تخلف در روند کاری آن به دلایل وظایف مهم و خطیر قابل چشم پوشی نیست و بهتر است تحت پیگرد قانونی قرار گیرد. در صورت مشاهده تخلف امکان ثبت شکایت از ثبت احوال به سادگی برای شما وجود دارد. در صورت عدم انجام وظایف این سازمان به صورت قانونی با مشکلات فراوان مواجه خواهید شد.

نحوه شکایت از ثبت احوال

برای شکایت از ثبت احوال قبل از هر کاری بهتر است با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران مشورت نمایید و راهنمایی های لازم را از ایشان دریافت کنید. وکلای دادگستری به دلیل تجربه و تخصص در مسائل حقوقی می توانند به عنوان راهنمای مناسب در این زمینه محسوب شوند. وظیفه اصلی این سازمان ثبت اطلاعات در رابطه با تولد، مرگ و میر و ازدواج می باشد. از مهمترین خدمات این سازمان می توان به صدور مدارک هویتی همچون کارت ملی و شناسنامه اشاره کرد. به طور کلی می توان عنوان کرد امور هویتی مردم از زمان تولد تا زمان فوت توسط این سازمان ثبت می شوند.

نحوه شکایت از ثبت احوال

مرجع پیگیری شکایت از ثبت احوال

در نخستین مرحله شکایت از ثبت احوال بهتر است اعتراضات خود را نسبت به عملکرد این سازمان با سازمان مطرح کنید. اگر به شکایات شما ترتیب اثر داده نشود می توانید نسبت به پیگیری شکایت خود در مراجع بالاتر اقدام نمایید. مراجعی همچون وزارت کشور و دیوان عدالت اداری به تخلفات ثبت احوال که توسط مردم ثبت شده اند رسیدگی می کنند. برای گزارش تخلفات این سازمان یک سامانه طراحی شده است و مردم می توانند شکایات خود را از این سازمان در این سامانه مطرح کنند. از این رو می توان عنوان کرد برای پیگیری بهتر است شکایات می توان با بهترین وکیل دیوان عدالت اداری در تهران مشورت کرد.

دلایل شکایت از این سازمان

بنا به دلایل مختلف افراد شکایت از ثبت احوال را مطرح می کنند. هر سازمان وظایف خاصی به عهده دارد و در صورت عدم انجام آن ها یا بروز خطا در انجام آن ها باید پاسخگو باشد. سازمان ثبت احوال به عنوان ارگان دولتی در رابطه با انجام وظایف خود نباید مرتکب تخلف شود. در صورت بروز تخلف در زمینه عملکرد این سازمان امکان طرح شکایت از آن برای شما وجود دارد. سازمان ثبت احوال به طور معمول دارای عملکرد مطلوب نسبت به دیگر ارگان ها می باشد. اما بدون شک این سازمان مرتکب خطا و اشتباه در زمینه امور مختلف می شود. از این رو در این خصوص همواره انتقادات یا شکایاتی مطرح می شود.

1. خطا در ثبت تولد و صدور شناسنامه

یکی از اصلی ترین وظایف سازمان ثبت احوال، ثبت تولد و صدور شناسنامه برای افراد است. می توان عنوان کرد که بیشترین شکایات مطرح شده در این زمینه هستند. در حقیقت سازمان ثبت احوال هنگام ثبت ولادت و صدور شناسنامه مرتکب خطا می شوند. پس از تولد نوزاد برای دریافت شناسنامه برای او باید گواهی تولد توزاد به کارمندان ثبت احوال ارائه شود. از این رو ولادت نوزاد باید بر همین اساس ثبت گردد که متاسفانه ممکن است با خطا همراه باشد. این خطاها اغلب به دلیل اشتباهات کارکنان ثبت احوال انجام می گیرند. برای صدور شناسنامه مدت زمان مشخص تعیین می گردد. در صورت عدم صدور امکان پیگیری این مورد از طریق اداره ثبت احوال وجود دارد. افراد در صورت بروز خطا و اشتباه در خصوص ثبت تولد و صدور شناسنامه می توانند شکایت خود از این سازمان را مطرح کنند.

2. بروز خطا هنگام ثبت نام و نام خانوادگی

از دیگر دلایل شکایت از ثبت احوال می توان به بروز خطا یا اشتباه هنگام ثبت نام و نام خانوادگی ایشان اشاره کرد. هنگام مراجعه شخص به این سازمان برای دریافت شناسنامه باید اطلاعات صحیح در اختیار سازمان قرار گیرند. اگر متقاضی اطلاعات اشتباه به کارکنان سازمان ارائه دهد ثبت احوال مقصر بروز خطا یا اشتباه نیست. اما اگر اشتباهات به خطای کارکنان و مسئولان ثبت احوال هنگام درج نام و نام خانوادگی مربوط باید، می توان این امور را به صورت قانونی تحت پیگیری قرار داد.

3. اشتباه در ثبت وفات و صدور گواهی فوت

از دیگر دلایل شکایت از این سازمان می توان به بروز خطا یا اشتباه هنگام ثبت وفات و صدور گواهی فوت اشاره کرد. واضح است که زمان فوت افراد باید به صورت صحیح ثبت شوند تا گواهی فوت به درستی صادر گردد. در صورت صدور اشتباه گواهی فوت، زمینه برای شکایت از ثبت احوال فراهم می شود. از این رو همواره این مورد به کارکنان تاکید می شود که هنگام ثبت وفات و گواهی فوت دقت لازم را داشته باشند.

4. خطا هنگام تعویض شناسنامه

از دیگر وظایف ثبت احوال می توان به تعویض شناسنامه افراد اشاره کرد. شناسنامه ها امروزه به صورت جدید صادر می گردند و افراد شناسنامه های قدیمی خود را باید برای تعویض به ثبت احوال تحویل دهند. هنگام ثبت اطلاعات در شناسنامه جدید ممکن است خطاهایی صورت گیرند که زمینه شکایت از این سازمان را فراهم سازند.

5. سوء استفاده از اطلاعات هویتی افراد

اطلاعات شخصی افراد در سازمان ثبت احوال ثبت می شوند و این سازمان به اطلاعات هویتی افراد دسترسی دارد. از این رو امکان سوء استفاده از اطلاعات افراد وجود دارد. در صورت اثبات این تخلف، می توان این شکایت را از طریق وزارت کشور پیگیری کرد.

طرح شکایت به دلیل سوء استفاده از اطلاعات هویتی

کلام آخر

ثبت احوال مانند تمامی سازمان ها وظایفی به عهده دارد و ممکن است در انجام آن ها به صورت سهوی یا عمدی مرتکب خطا یا اشتباه شود. افراد در مرحله نخست باید شکایت خود را از طریق سازمان ثبت احوال پیگیری نمایند. اگر به شکایت و انتقاد آن ها پاسخ مناسب داده نشد، می توان شکایات خود را در مراجعی همچون دیوان عدالت اداری و وزارت کشور مطرح کرد. شکایت از ثبت احوال ممکن است به دلیل ثبت ولادت، فوت، صدور شناسنامه و سوء استفاده از مدارک هویتی باشد. برای طرح این شکایت به صورت اصولی و صحیح می توان با وکیل آنلاین مشورت کرد.

4.5/5 - (2 امتیاز)

سحر تمدنی نژاد

سلام سحر هستم، از سال 1397 فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

مقالات مرتبط

یک نظر

  1. جنسیت من در شناسنامه مرد هست که درستم هست ولی در کارت ملی هوشمند جنسیت را به اشتباه یا عمدی زن نوشته شده ، من در تمام کار های بانکی و دولتی و حتی در شغلم به مشکل خوردم و مبلغ زیادی بابت این موضوع ضرر کردم. الان اگر از ثبت احوال شکایت کنم آیا می‌توانم خسارت مالی ام را دریافت کنم ؟؟؟ و اینکه به اعتبار بنده و شخصیت بنده در اثر اشتباه ثبت احوال ضربه خورده و در بانک ها جنسیت من به دلیل استفاده از کارت ملی زن ثبت شده بعد از تصحیح جنسیت در کارت ملی باید دوباره برم بانک هایی که حساب باز کردم جنسیتم رو تصحیح کنند و کلی از وقتم گرفته شده و بسیاری از کارهایم به همین دلیل عقب افتاده یا کنسل شده ، اگر کسی میدونه چطوری میتونم خسارتم را از ثبت احوال بگیرم لطفاً راهنمایی کنه ، آیا شکایت اثری در دریافت خسارت مالی دارد ؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا